Bolševický policajte, nemáš právo špinit Mašíny. Poslanec Huml kritizován kvůli Mašínům

21.02.2012 8:49 | Zprávy

Poslanec a exčlen Věcí veřejných Stanislav Huml, který je známý kritikou činů odbojové skupiny bratrů Mašínových, nedávno na svém blogu reagoval na otevřený dopis badatele a publicisty Jaroslava Čvančary k této problematice a znovu činy Mašínů odsuzuje. Jaroslav Čvančara, kterého ParlamentníListy.cz oslovily spolu s dokumentaristou Martinem Vadasem, však Humlovi oponuje tím, že on jako bývalý člen SNB nemá morální právo se k věci Mašínů vyjadřovat.

Bolševický policajte, nemáš právo špinit Mašíny. Poslanec Huml kritizován kvůli Mašínům
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Dopravní expert, poslanec Stanislav Huml

Čvančara před časem Humlovi vzkázal například to, že jeho postoje jsou ve vztahu k jeho členství u SNB a v KSČ pochopitelné i z kolegiality k příslušníkům bývalé ozbrojené pěsti komunistické strany.

„Voláte po objektivitě. Hledám ji také. Co je neobjektivního na faktu, že Jaroslav Honzátko byl svázaný s rukama za zády a podříznut jako králík v době míru v hlubokém vnitrozemí na venkovské policejní stanici? Co má společného jeho osobní spis s faktem, že byl popraven bez soudu? Mašíni ho také v době vraždy neznali a bylo jim úplně jedno, kdo před nimi stojí. Byl vyzván, aby šel někomu pomoct k dopravní nehodě a on se oblékl a šel,“ vytýká Čvančarovi na svém blogu Huml.

Vše k tématu Mašínové ZDE

„Samozřejmě, stojím si za tím, co jsem napsal. Mašíny není potřeba nijak obhajovat. Jsou velkým symbolem a chápu, že to někteří lidé nemohou nebo nechtějí vydýchat. Nemám nic proti tomu, když má někdo opačný názor, to v žádném případě. Mně na poslanci Humlovi vůbec nevadí, že má jiný názor, že Mašíny kritizuje. Mně vadí, že je dává do stejné řady s těmi, kteří v padesátých letech dělali politické procesy. To je něco, s čím já se ztotožnit nemohu. Je to ale věc pana poslance.  Ve skutečnosti mi vadí něco jiného. Když například pan Huml o strážmistru Jaroslavu Honzátkovi (jeden z mrtvých příslušníků SNB, zabitý bratry Mašíny – pozn.red.) říká, že byl jen obyčejný pochůzkář,“ rozporuje badatel pro ParlamentníListy.cz Humlovo tvrzení.

To zároveň dokládá důkazy, že z archivních dokumentů a svědectví pamětníků prý dobře víme, že Honzátko nebyl žádné "neviňátko". „Naopak byl zástupcem velitele stanice v Čelákovicích a tu funkci nedostal jen tak za nic. Tu funkci dostal za to, jak horlivě honil chudáky uprchlíky přes hranice od února 1948 až do ledna 1951. Tudíž, kolik Honzátko sám zlikvidoval lidí, je v tuhle chvíli nepodstatné, protože ani Mašíni v době, kdy Honzátka zabili, to třeba nemuseli vědět,“ odhaduje v reakci pro ParlamentníListy.cz publicista a autor několika knižních bestsellerů Čvančara.

„Proč ale pan Huml mlží? Z dokumentů jasně vyplývá, že strážmistr Honzátko byl iniciativní, třídně uvědomělý a stranicky zakalený „esenbák“. Nosil uniformu, nosil zbraň, chránil režim, který se dopouštěl zločinů. A ty zločiny nezahájila skupina bratří Mašínů, ale zahájili je Gottwaldovci a Slánského vrahouni. Proto se s názory pana Humla určitě nemůžu ztotožnit,“ rozporuje dále.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…