„Pokud nebudou schváleny reformní zákony, odmítám být v čele vlády, která je jen proto, aby byla,“ zopakoval ve čtvrtek premiér. ParlamentníListy.cz oslovily koaliční poslance, zda by podle jejich názoru měla tedy v případě neschválení balíku vláda padnout, jak říká Nečas a zda by měla taková vláda dál smysl.
Proč tak vystupuje Nečas, a ne Kalousek?
„Kdyby takto vystupoval ministr financí Kalousek, snad bych tomu rozuměl. Ale takto tomu opravdu už vůbec nerozumím. Já osobně bych považoval za nepřiměřené, aby to byla ODS, která by měla končit vládu za nepřijetí návrhu ministra TOP 09 na zvyšování daní v době krize a házení klacků pod nohy úspěšným a pracovitým lidem, živnostníkům a dalším samostatně výdělečným osobám. A to vše v příkrém rozporu s programem naší strany a aniž by šlo o prioritu sjednanou v koaliční smlouvě,“ říká ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Boris Šťastný.
„Ale pokud to vedení ODS takto cítí, pak já nabyl přesvědčení, že proti takovému postoji v tuto chvíli nemá smysl už jakkoli bojovat nebo vystupovat. To pak až na kongresu ODS,“ dodal poslanec.
„Daňový balíček bude schválen, proto je otázka bezpředmětná,“ reagoval optimisticky místopředseda ODS Pavel Drobil.
"Vláda by podle mě demisi podávat neměla, má toho k řešení mnohem více. Má smysl, aby pokračovala dále. Je to názor nejen můj, ale i lidí, se kterými se denně stýkám," míní poslankyně Starostů a nezávislých Ludmila Bubeníková.
Nepřeceňovat roli daňového balíčku a pokračovat v reformách
Podle poslankyně LIDEM Dagmar Navrátilové by vláda v každém případě měla dokončit své reformy a nepřeceňovat roli daňového balíčku. „Vláda určitě, i v případě neschválení těchto opatření, má před sebou schválení množství kvalitních zákonů, které se teprve dopracovávají. V případě konce vlády by pravděpodobně nebyly realizovány, proto není třeba toto hlasování dramatizovat,“ vysvětluje poslankyně.
„Myslím si, že je to na panu premiérovi. Vzhledem k tomu, co se případně nabízí za jiné alternativy, by vláda rozhodně padat neměla, ale jinak se musíte obrátit na pana premiéra,“ smál se místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Čechlovský.
Někteří koaliční poslanci míní, že by i v případě neschválení balíčku vláda měla přetrvat. „Já hlavně věřím, že balíček schválen bude. Ale i v případě jeho neschválení si myslím, že by bylo lépe, aby vláda zůstala. To je můj osobní názor. Pád vlády a případný nástup úřednické vlády by zbytečně přinesl nestabilitu,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec TOP 09 Jaroslav Lobkowicz.
"Co by vláda měla dělat v případě neschválení daňového balíčku, nevím. Ale vím, že by se měla vážně zamyslet nad zjištěním svého orgánu, že plánovaná úspora na chodu státního aparátu je pouze skandálních 0,044 procenta objemu státního rozpočtu. Ve spojení s informacemi, že není dosud připravena vůbec žádná legislativa, která by směřovala k omezení státní agendy a ke zrušení celé řady zbytečných úřadů, to považuji za podstatně významnější důvod k vážnému zamyšlení nad tím, co vlastně má být smyslem činnosti pravicové vlády. Nejsem tak úplně přesvědčen o tom, že se pod pojem rozpočtová odpovědnost dá zahrnout pouze ten fakt, že státní rozpočet omezí investice do dopravy a zpřísní podmínky pro sociální transfery," míní poslanec ODS Aleš Rádl.
Měla by vláda smysl? Sotva
„Z mého pohledu neschválení jednoho zákona nemusí být důvodem konce vlády, ale musel by se řešit scénář, jak sestavit státní rozpočet v modifikované podobě s novými zákony, které by bylo nutné ve zrychleném režimu schválit. Ale je pouze na premiérovi, na jakých podmínkách staví existenci své vlády,“ míní poslanec ODS David Šeich.
„Sotva,“ odpověděl předseda TOP 09 a první vicepremiér vlády Karel Schwarzenberg, zda by vláda měla smysl v případě, že by nebyl schválen daňový balíček.
Měla by vláda padnout, když nebude schválen daňový balíček? „Ano,“ odpověděl ministr zemědělství Petr Bendl z ODS. „Pokud koalice nedomluví jiné řešení,“ dodal Bendl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík