Od pondělního večera, kdy Česká televize průzkum zveřejnila, si odborníci lámou hlavu, co by takto složená sněmovna znamenala. Podle Daniela Kunštáta ze společnosti CVVM se po zveřejnění tohoto průzkumu může stát cokoliv. Čtyři až pět stran je totiž v těsné blízkosti pětiprocentní postupové hranice, a voliči mohou začít pochybovat, zda se právě ta jejich do sněmovny dostane. Může se tak prý stát, že do sněmovny projdou jen čtyři největší strany, ale stejně tak i to, že do poslaneckých lavic skutečně usednou zástupci devíti stran.
Podle sociologa Kunštáta poslední volby ukazují posilující trend rozchodu voličů se zavedenými stranami a hledání alternativ. Takový volič se však rozhoduje do poslední chvíle, je tedy pravděpodobné, že během několika týdnů do voleb se jeho nálada ještě mnohokrát změní. Toho si jsou vědomy i strany, které vrhají všechny síly do finální části kampaně.
Pokud by se odhad TNS Aisa potvrdil, vypadala by nejspíš Poslanecká sněmovna výrazně jinak, než tomu bylo doposud. „Sněmovna by byla značně roztříštěná,“ upozornil politolog Josef Mlejnek s tím, že by zemi nejspíš čekaly perné roky. Ačkoliv si nikdo nepřeje opakování peripetií se stranami Věci veřejné a LIDEM, které tři roky vnášely do sněmovního života zmatek, je pravděpodobné, že bychom se jej dočkali v ještě mnohem větší míře.
Roztříštěná sněmovna by podle Lidových novin zcela nepochybně přinesla ještě jeden výsledek - posílení moci prezidenta Zemana, který by oproti rozhádaným poslancům představoval prvek stability. Tím by mohl ještě mnohem více vzrůst jeho vliv na vládní politiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav