Šéf Věcí veřejných Radek John tvrdí, že právě Věci veřejné mají jedinečnou zásluhu na tom, že dochází k odhalování korupčních kauz. Díky Lessymu je dnes prý vyšetřován třeba David Rath. Nový policejní prezident totiž zrušil povinnost zadávat do systému hlášení o vyšetřování korupčních kauz, což prý zavedl na policii jeho předchůdce, Oldřich Martinů.
John: Dohoda byla jasná
John na minulost zavzpomínal ve čtvrtek na Radiožurnálu. „Dohoda spočívala v tom, že vláda musí umožnit Věcem veřejným, aby mohly prosadit nového policejního prezidenta. Je nenormální, že naši koaliční partneři nebyli ochotni přijmout efektivní opatření a vyjít vstříc Věcem veřejným. Musel přijít až prezident Klaus a říct: ‚Pánové, jste ve vládě tři a ne dva plus jeden‘,“ popsal John v rozhlase.
Nezávislost justice v ohrožení?
Podle poslance ODS, Borise Šťastného, jsou jeho slova nelogická. "Přiznám se, že dnešním Johnovým slovům nerozumím. To by přeci znamenalo, že policejní prezident byl vybrán na základě politických tlaků a preferencí jedné parlamentní strany, což by byla další rána tolik potřebné politické nezávislosti policie a justice. Doufám, že se Radek John jen tak chlubil," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec.
Poslanec za ČSSD, Stanislav Huml, ale jeho slova mírní. "To je příliš velikášské prohlášení," uvedl na adresu Johna. "Ale zásluhy určitě mají. Pozitivní i negativní. Plus je zrušení povinnosti hlásit vše ministerstvu, a tedy vyšší samostatnost," dodal ke slovům šéfa VV.
Huml: Jde o Kalouska a Bártu
"Současný stav je souboj Kalouska a Bárty. Je to viditelné a otázka zní, kde se bere ten vliv VV na policii? A jak je možné, že korunní svědek v kauze letadel byl křivě obviněn s nátlakem policie na dívku, aby jej obvinila? Kde to žijeme?" pokládá si řečnické otázky Huml.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová