Jaromír Dušek to v politice nevzdává. Už dvakrát se ucházel o přízeň voličů jako kandidát na senátora. Ve volbách 2008 neúspěšně coby nestraník na kandidátce Strany za důstojný život to zkoušel za obvod Cheb. Získal 5,61 procenta hlasů a skončil s odstupem na pátém místě.
Ve volbách 2010 opět neúspěšně kandidoval do Senátu za obvod Ústí nad Orlicí, a to opět jako nestraník na kandidátce Strany práv občanů - Zemanovci. Získal 8,31 procenta hlasů a znovu obsadil páté místo.
Tentokrát na hejtmana
Tentokrát kandiduje v Pardubickém kraji za Zemanovce na post hejtmana. „Já v tom v žádném případě nevidím kariéru, ale šanci, jak prostřednictvím politiky trošku očistit českou politiku od svinstva, které ji za poslední roky postihlo,“ reagoval Dušek pro ParlamentníListy.cz.
„Jestliže první prioritou Zemanovců je přímá demokracie, pak si umím představit, jak velmi těžce by se lobbistickým skupinám prosazovala proti lidovému referendu jejich přání a budoucí zisky,“ dodal na vysvětlenou. Je totiž přesvědčený, že se prostřednictvím přímé demokracie dá velmi významně omezit jakákoliv korupce a jakýkoliv vliv lobbistických uskupení.
Nenechme pakovat se politiky a lobbisty
„A umím si tak představit, že by tak volební programy nevytvářely politické a stranické sekretariáty a lobbistické špičky, ale občané. Podle mě to, co rozhodnou občané, mají služebníci státu – tedy politici – realizovat,“ tvrdí Dušek.
„A ne že lobbisté nastaví zadání, občané drží hubu a krok a za peníze občanů se realizují nadstandardně, několikanásobně předražené státní zakázky. Lobbisté a politici se na tom napakují a občan to zaplatí,“ dodává ParlamentnímListům.cz odborový předák.
Přímou demokracii! A to všude
Přímou demokracii lze pak podle Duška prosadit i na krajské úrovni. „Já jsem přesvědčen, že i na úrovni hejtmanství lze nabídnout občanům, aby o svých penězích rozhodovali sami. Nenechme proboha stranické sekretariáty a lobbisty rozhodovat o tom, kam potečou peníze občanů,“ zlobí se odborář.
„Nechme o tom v přímé demokracii, v lidových referendech v krajích, ve městech, v obcích, v regionech a ve státě rozhodovat přímou volbou občany, kam se nasměřují peníze. A přestaňme se tvářit, že musíme poslouchat jenom to, co chce tu Penta, tu Janoušek nebo někdo jiný,“ představuje svůj program Jaromír Dušek.
Zavřel vlastního ministra a nenakradl si, proto...
Proč chce reprezentovat Zemanovce? „Asi o mně není tajemstvím, že jsem už několik desítek let přítelem Miloše Zemana. A přestože nemáme společné názory úplně na všechny otázky – dokonce jsem proti němu stávkoval jako předseda OSŽ (Odborové sdružení železničářů, pozn. red.), tak před ním smekám v oblasti řízení státu, kdy dosáhl nejnižšího schodku státního rozpočtu,“ sčítá odborář klady Miloše Zemana.
„Dosáhl i toho, byť se to v mnoha politických strukturách Evropy nedělá, že zavřel svého vlastního ministra Ivo Svobodu, což byl jistý průlom. A na druhou stranu kdo ví, v jakých podmínkách bydlí Miloš Zeman, tak je mu jasné, že jako jediný si z vrcholných politických představitelů nenakradl. A to je pro mě motivace,“ obhajuje Dušek svou volbu.
Budu-li politik, s odbory končím
Jako politik prý v odborech skončí. „V tom mám naprosté jasno, hlásám to celé roky, člověk je buď odborář, nebo politik. Nikoliv obojí najednou. Jakmile bych byl jako politik na nějaké pozici, která představuje na veřejnosti stranu Zemanovci, budu muset okamžitě skončit se všemi funkcemi uvnitř Svazu odborářů služeb a dopravy,“ říká pro ParlamentníListy.cz Dušek rezolutně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk