Likvidace kulaků u soudu: Je to promlčené, ošívají se komunisté

20.02.2012 18:23 | Zprávy

Časopis Týden se zaobírá v jednom ze svých článků násilnou kolektivizací vesnic, k nimž docházelo v padesátých letech minulého století. Jičínský soud totiž brzy otevře případ bývalého náčelníka Veřejné bezpečnosti Josefa D., který se podílel na neoprávněném vysídlení sedláků v roce 1953 jako člen komise při národním výboru v Trutnově.Komunistický poslanec Jiří Dolejš a s ním i jeho kolegyně Bebarová - Rujbrová si ovšem myslí, že když už má být zahájeno řízení, tak nyní je již pozdě - vše totiž bude promlčené. Podle bývalého předsedy KSČM Grebeníčka je ale věc nesmírně složitá. "Dám rozhovor na toto téma, ne však po telefonu," zmínil pro ParlamentníListy.cz expředseda rudých a zavěsil.

Likvidace kulaků u soudu: Je to promlčené, ošívají se komunisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

K soudu míří další kauza kolektivizace a socializace vesnic z padesátých let. Bývalý náčelník Veřejné bezpečnosti Josef D., který se podílel na násilné kolektivizaci v roce 1953 a neoprávněném vysídlení sedláků, je totiž obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jako někdejší člen komise ustanovené při národním výboru v Trutnově totiž v březnu 1953 rozhodl o násilném vystěhování rodin z obcí Libíč a Soběslavice. Loni v květnu byl za to obviněn a letos v lednu obžalován. Podle Týdne devadesátiletému muži hrozí až deset let vězení.

Na kauze pracovali detektivové Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a státní zástupce Michal Chvojka. Ten podal obžalobu. Chvojka je podle Týdne přesvědčen, že existuje "dost důvodné podezření, aby soud v případu obžalovaného ze zvlášť závažného zločinu rozhodl o vině".

Problematiku starých zločinů páchaných na sedlácích otevřela bývalá nejvyšší zástupkyně Renáta Vesecká. „Případů násilné kolektivizace jsme řešili 560, avšak ve většině z nich trestní stíhání zahájeno nebylo, jelikož pachatelé již zemřeli,“ podotkl pak k problematice pro Týden ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret.

Následky vysídlení se podepsaly na celých generacích

„Následky vysídlení byly pro poškozené lidsky i existenčně strašné. Podepsalo se to na celých generacích. Staří lidé předčasně umírali, byli nešťastní, vykořenění, chudí. Jejich děti a vnuci nesměli studovat, zbyla pro ně jen manuální práce. Šlo o naprostou ztrátu perspektivy, státem a stranou posvěcené pošlapání občanských práv i jednotlivých lidských osudů,“ popsala život lidí s cejchem kulaka pro Týden i náměstkyně ředitele ÚDV Eva Michálková.

Podle ní je prověřování zločinů z padesátých let velmi obtížné, neboť je nutné oslovit pamětníky, hledat v dobových archivech a v dobovém tisku. ÚDV přitom spolupracuje i s Národním archivem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

7:50 Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

Česko čelí nejhlubší demografické krizi v moderní historii. V roce 2024 se narodilo nejméně dětí od …