Summity Visegrádské skupiny, které se před několika dny v Praze uskutečnily, vedly některé politiky a komentátory k zamyšlení nad tím, zda má ještě smysl v tomto formátu pokračovat. Podle některých je dokonce mrtvý a není důvod ho udržovat při životě.
Důvod? Setkání politických lídrů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ukázalo rozštěpení V4 vedví v otázce Ukrajiny a řešení tamního konfliktu. Praha s Varšavou se totiž na věc dívají zcela odlišně od Bratislavy a Budapešti.
Premiéři Robert Fico a Viktor Orbán odmítají pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajincům a zdůrazňují, že válka nemá vojenské řešení, ale je třeba začít hledat možnosti příměří a vyjednávat o míru. Oproti tomu Petr Fiala s Donaldem Tuskem jasně stojí za dalším vyzbrojováním a vojenskou podporou Ukrajiny, protože prý nelze připustit, aby Rusko vyhrálo.
Tato rozpolcenost sice nebyla ničím novým a všichni už před premiérským a parlamentním summitem V4 věděli, v čem se politici shodnou a v čem rozhodně nikoli. Přesto se otázky budoucnosti visegrádské čtyřky opět objevily.
ParlamentníListy.cz se proto obrátily na politiky napříč celým spektrem s anketní otázkou, zda má formát V4 ještě smysl, anebo bychom ho měli „odpískat“ jen proto, že Viktor Orbán a Robert Fico mají jiné názory.
„V4 smysl zcela určitě má a v minulosti ho několikrát významně prokázala. Máme společné DNA postkomunistické zkušenosti, a tím i kritického pohledu na některé blázniviny zemí bývalé západní Evropy. ‚Wir schaffen das.‘ V manželství se také hned nerozvádíte, když máte s manželkou na něco jiný názor. Ostatně ti, co chtějí rozpouštět V4, by měli usilovat např. o rozpuštění vládní koalice, protože tam jsou také strany s diametrálně odlišnými názory. Takže klídek a V4 držet!“ vyzývá senátor ODS Tomáš Jirsa.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura připomněl, že Visegrádská skupina vznikla jako platforma pro hájení společných zájmů středoevropských zemí. „Bohužel česká Fialova vláda a nová polská vláda na tyto zájmy rezignovaly a jsou poslušnými lokaji Bruselu a USA. Jejich vlády ale padnou a následující vlády se, doufejme, ke kořenům Visegrádu vrátí. Vždyť Slovensko, Maďarsko i Polsko jsou nám nejbližší země,“ uvádí Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka