Fajmon není s politikou ODS spokojen ve třech zásadních věcech. První je přímá volba prezidenta a že ODS na ni přistoupila, druhou je zvyšování daní a třetí záležitost, proti které je, je současný návrh zákona o vyrovnání s církvemi. „To jsou tři věci, kde se mi koaliční kompromis zdá být nepřijatelný, a proto jsem nespokojený s politikou ODS. Toto není dobrý výsledek pro ODS,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fajmon.
- SLEDUJEME témata: Přímá volba prezidenta, DPH a miliardy pro církve
ODS by měla mít přes třicet procent, ne patnáct
Fajmon si přeje radikální změnu obsahu politiky ODS. „Nezvyšovat daně, nedělat církevní restituce v této podobě a jiným způsobem provádět hospodářskou politiku. Konkrétně je třeba radikálně osekávat veřejné výdaje a jiným způsobem udělat důchodovou reformu – prodloužit věk odchodu do důchodu na německou úroveň, a nezvyšovat veřejné výdaje. Například typu přímá volba prezidenta či náhrady pro církve, protože tyto věci zvyšují veřejné výdaje,“ říká europslanec.
Na kongresu ODS by se podle Fajmona mělo vyhodnotit téměř dvou a půlleté období současného vedení strany. „Já nejsem spokojen s tím, že ODS má 16, 17, 18, někdy 19 procent v preferencích. Já si myslím, že ODS je strana, která by měla být na třiceti či pětatřiceti procentech. Pokud se pořád potácíme někde pod dvacítkou, tak to znamená, že neděláme dobrou politiku a že nás veřejnost nepodporuje. To se mi nelíbí a to potřebujeme změnit,“ zlobí se Fajmon.
Mělo by se kvůli tomu změnit vedení ODS včetně předsedy Petra Nečase? „Já si myslím, že potřebujeme zásadní změnu, co se týče obsahu politiky. Debata o jménech mě tolik nezajímá. Já chci, abychom dělali politiku, která bude atraktivní pro třetinu národa a to je podstatné. Kdo bude schopen dělat takovou politiku, se ukáže. Dlouhodobě se spokojit s tím, že budeme mít 15 procent, je pro mě naprosto nepřijatelné,“ odpovídá Fajmon.
Klause bych uvítal i jako předsedu ODS
O konkrétních jménech, které by přinesly obrat v politice ODS, europoslanec hovořit nechtěl: „V té předkongresové debatě se různí lidé začínají ozývat, doufejme, že jich bude víc a víc a že ta debata přinese ta jména.“
„Pokud by se Václav Klaus rozhodl vrátit do ODS, tak bych to uvítal a podpořil bych jej,“ uvedl o víkendu Fajmon. V jaké roli? Předsedy, čestného předsedy či řadového člena? „V jakékoli roli bych to uvítal, protože Václav Klaus je výborný a schopný politik a myslím si, že pokud se rozhodne znovu se zapojit do české politiky, tak to bude jenom ku prospěchu věci,“ myslí si Fajmon.
Fajmon říká, že když poslanec Petr Tluchoř zmínil, že by se Klaus mohl vrátit do ODS, tak může mít různé motivace, ale bez ohledu na to je důležitá podstata: „Pokud si mám položit otázku, zda chci, aby se Václav Klaus účastnil české politiky, tak bez ohledu na to, kdo to doporučuje, tak já si to přeju. Myslím si, že má co říci a byla by škoda jeho schopností nevyužít.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík