Krok vstřícný ke spotřebitelům v úterý definitivně schválila Poslanecká sněmovna, když k podpisu prezidenta poslala zákon o rozhodčím řízení. Od nabytí účinnosti zákona bude muset být ve spotřebitelských vztazích zařazen dokument o mimosoudním rozhodčím řízení jako samostatný list a podnikatel na něj bude povinen spotřebitele upozornit.
Podnikatelé už nebudou moci rozhodčí doložku skrývat v množství drobného textu
Jak uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), vládní návrh obsahuje řadu změn. „Rozhodčí smlouvy budou muset být na samostatném papíru, budou muset mít jasně oddělené ustanovení této smlouvy od původního kontraktu, který je uzavírán. Zpřísňují se kvalifikační předpoklady pro osobu rozhodce, mimo jiné je zde stanovena povinnost právnického vzdělání,“ citoval změny Jiří Pospíšil.
Důležitou změnou je i skutečnost, že se nově bude moct spotřebitel proti nálezu rozhodce odvolat, což dodnes nebylo možné. V této souvislosti předložil také Senát pozměňovací návrh, aby soud, který případné odvolání bude řešit, aby také celou kauzu dokončil. „V tomto případě by totiž nemělo smysl, aby nově rozhodovali rozhodci a vydali nový rozhodčí nález, protože by stále trvaly důvody pro jeho opětovné zrušení, a to nedostatek náležitostí rozhodčí doložky,“ domáhal se změn senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Znamená to podle něho, že pokud nebude pokračovat soud, celý spor bude zacyklený. Můžou rozhodci donekonečna rozhodovat a soud donekonečna rušit rozhodčí nález. Sněmovna však stejně schválila svou vlastní podobu zákona bez senátních úprav.
Spotřebitelé se mohou odvolat
Do zákona se tak nedostaly ani akreditační zkoušky, po nichž by teprve mohl být rozhodce zapsán do seznamu ministerstva spravedlnosti, jak navrhoval Senát. „Považuji právní vzdělání, uvedené v zákoně, za plně dostačující. Nezapomeňte, že jde zejména o spotřebitelské úvěry, a v tomto případě to podle mne docela stačí," řekl ParlamentnímListům.cz ministr Jiří Pospíšil.
Dříve se podle ministra nezřídka stávalo, že podnikatelé zakomponovali drobným písmem do velmi obsáhlé spotřebitelské smlouvy informaci, že se budou případné spory řešit v rozhodčím řízení, a to rozhodcem, kterého jmenuje strana podnikatele. Velmi často tak spotřebitel neměl ani potuchy o tom, že se nemůže odvolat k soudu, i když by byl rozhodčí nález podjatý. „To už nyní nebude možné a spotřebitelé se budou moci k soudu proti rozhodčímu nálezu odvolat,“ dodal Jiří Pospíšil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká