Odborníky však změna Rathova chování nijak nepřekvapila. „První dva až tři týdny ve vazbě jsou všichni v šoku, jejich chování je abnormální, neodpovídá normálnímu standardu. Čím déle je člověk ve vazbě, tím víc se adaptuje na novou situaci a jeho chování se přibližuje normálu,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz zkušenosti s přechodem obviněných do vazební věznice advokát Kolja Kubíček. S tím souhlasí i psychiatr Jan Cimický: „Takové chování odpovídá psychiatrickým poznatkům“.
Dolejš: Soudy mohou být zkresleny
Vzetí do vazby byl pro Davida Ratha určitě obrovský šok, míní i komunista Jiří Dolejš, jeden z členů Mandátového a imunitního výboru, který včera jednomyslně doporučil Rathovo vydání k dalšímu trestnímu stíhání. „Teď už je smířený s další životní situací a vnitřně se připravuje na soud,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dolejš. Podle jeho názoru Rath věří, že může účinně důvody stíhání rozporovat a že nezávislé soudy budou rozhodovat skutečně nezávisle. „Za normálních okolností by mu to mohlo vyjít, ale soudy mohou být zkresleny subjektivními rozhodnutími,“ obává se však komunistický poslanec.
Zdravý člověk vydrží všechno
Podle psychologa Viktora Bosáka psychicky zdravý člověk má takové psychické mechanismy, že se může adaptovat téměř na všechno. „Na počátku je šok, ale dokážu si představit, že dnes už je David Rath ve větší pohodě, že se s tou situací vyrovnal, možná už s právníky odhalili procesní chyby a ví, jak se povede jeho obhajoba,“ soudí. Podle něj je z psychického hlediska správné, že poslanec novou situaci akceptoval, protože může konstruktivně přemýšlet a bránit se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová