Opozice zuří. Drábek prý utratí miliardy od občanů zbytečně. Proč?

11.05.2012 18:56 | Zprávy

Počet 350 tisíc uchazečů o práci profesionálního pěstouna, který vyplynul z průzkumu, je podle opozičních poslanců nebezpečný, i když nepravděpodobný. Podle některých se může jednat o náhradní řešení ve finanční tísni, jiní poukazují na nebezpečí vracení dětí nebo nedostatečnou péči u dětí s postiženími. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) kritiku odmítá.

Opozice zuří. Drábek prý utratí miliardy od občanů zbytečně. Proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisícovka

Vládní návrh zákona o sociálně-právní ochraně dětí, který obsahuje kapitolu o profesionální pěstounské péči, opozice tvrdě kritizuje. Podle ředitele odboru rodiny a dávkových systémů MPSV Miloslava Macely, však žádné nebezpečí pro děti nehrozí a kritéria výběru pěstounů budou nastavená velmi přísně.

Připomeňme, že v navrhované normě je „odměna“ za jedno dítě 8000 korun měsíčně, za dvě děti 12000 a ta tři děti, nebo dítě postižené je odměna 20 tisíc korun měsíčně.



Až 350 tisíc pěstounů

Podle průzkumu, který zveřejnil server novinky.cz, se může o práci profesionálního pěstouna ucházet až 350 tisíc žadatelů. „Taková čísla rozhodně neevidujeme, ale vím, že zájem o profesionální pěstounskou péči se zvyšuje,“ řekl pro Parlamentnilisty.cz Miloslav Macela.

Nehrozí však podle něj, že by se k této činnosti dostali lidé bez patřičné průpravy. Ti lidé budou procházet přípravou a v rámci té přípravy se projeví, zda ti lidé mají k pěstounství nutné předpoklady,“ tvrdí Macela. Už dnes si prý mohou lidé vyzvednout na Obecních úřadech přihlášku zájemce o pěstounskou péči.

Lidé se podle něj mohou přihlásit, není však jisté, že projdou. „Součástí té přípravy budou například i psychologické testy,“ dodává. Navíc Macela upozorňuje, že hranice průpravy stanovená zákonem na 72 hodin je hranicí minimální. „Bylo třeba stanovit nějakou hranici, protože doposud byla nulová,“ říká ředitel. Reálnou potřebu podle něj ukáže až sama příprava a praxe. K zákonu bude podle něj také prováděcí vyhláška a metodické pokyny, které upřesní postupy.

Děti se mohou stát pouhým zdrojem příjmu

„Je špatně, když se z dětí stává byznys,“ řekla Parlamentnimlistum.cz poslankyně za KSČM Soňa Marková. Upozornila na případy, kdy v zahraničí projdou děti v rámci pěstounské péče i 13 rodin. Jsou podle ní známé i případy, kdy si lidé ze statku vezmou děti do pěstounské péče, aby na farmě doslova otročily. „Stát samozřejmě ušetří, protože kvalitní ústavní péče je dražší, ale to přece nemůže být jediné hledisko v této záležitosti,“ zlobí se poslankyně.

Jako názorný příklad rizika uvedla Marková i mladý manželský pár, který si chtěl vzít děti do pěstounské péče, protože nemůže mít své vlastní dítě z důvodu nedostatku peněz. „Oba jsou nezaměstnaní, takže si dítě nemohou dovolit, tak se rozhodli, že to zkusí vyřešit touto cestou, aby prostředky získali a následně si mohli pořídit dítě vlastní. To je opravdu skvělý doklad toho, kam až to může dospět,“ říká poslankyně.

Na odměny pěstounu nebude moct ani exekutor

„Co teprve děti, kteří mají těžké zdravotní postižení,“ upozorňuje Marta Semelová, rovněž za KSČM. Naráží tím na nebezpečí razantního snížení kojeneckých ústavů, v nichž se nacházejí děti s náročnými postiženími. Podle ní jsou nebezpečné i relativně vysoké odměny za péči o postižené dítě – 20 tisíc korun.

Navíc se jedná o „zvláštní odměny“, které nemůže postihnout ani exekuce. „Pak se děti opravdu mohou opravdu stát předmětem finančního zájmu, kde už o to dítě nepůjde vůbec,“ říká Semelová. Ani ona však nevěří, že ten zájem by byl až tak velký. „Víme, že průzkumy jsou jedna věc, ale realita je pak jiná,“ konstatuje poslankyně.

Podmínky pro svěření dítě do pěstounské péče musejí být podle ní velmi přísné, aby se vyloučilo riziko, že by se děti dostaly k psychicky nestabilním osobám, nebo dokonce deviantům. „Je proto třeba také zajistit velmi důslednou následnou kontrolu,“ říká poslankyně.

„Uchazeči budou samozřejmě procházet velmi hustým sítem i v tomto ohledu,“ říká ředitel Macela. Přesto však ani on nevylučuje, že lze získat stoprocentní jistotu. „Kolikrát v televizi vidíme, k jakým případům dochází u vlastních rodičů, stoprocentní jistotu nezaručí nikdo, ale podmínky budou velmi přísné,“ ujišťuje Macela. Příprava podle něj bude probíhat podle mezinárodního programu PRIDE, pod správou státu.

Desítky miliard od daňových poplatníků proletí komínem, zuří Emmerová

„Rozhodně budu požadovat k projednávání ve výboru prováděcí vyhlášku a ráda bych viděla i ty metodické pokyny,“ říká poslankyně za ČSSD Milada Emmerová. Získat se jí prý zatím podařilo pouze jeden a je to prý obraz naprostého zoufalství.

„Zajímalo by mě, kolikpak za tu dvacetistránkovou slátaninu ministerstvo asi autorovi zaplatilo,“ ptá se poslankyně. Zejména bez prováděcí vyhlášky nemá podle ní projednávání zákona ani smysl. „Leccos pak může být jinak,“ dodává. Také ona trvá na velmi přísné následné kontrole. „Jinak se dočkáme věcí, které už nepůjdou vzít zpět, protože jde o lidské životy,“ varuje poslankyně – lékařka.

Další, co poslankyně kritizuje, je způsob prověřování vhodnosti přihlášených pěstounských adeptů. „Jak to budou dělat? To všichni přihlášení budou procházet přípravou a až během té přípravy budou „proséváni“?“ ptá se poslankyně. „Spočítal si vůbec někdo, kolik to bude stát a komu se to vlastně bude platit? Kdo to zaplatí, zase daňový poplatník? To je přece nehorázné, zajímavý způsob vládního šetření,“ rozčiluje se Emmerová.

Ústavní péče? Znám ji z vlastní smutné zkušenosti, říká poslanec TOP09

„Znám situaci ústavní péče z obrácené strany, tedy z vlastní zkušenosti,“ říká poslanec Jaroslav Eček z TOP09. On sám si prošel v mládí Jedličkovým ústavem a vzpomínky na něj němá zrovna dobré. „Také si pamatuji, že když měli soudruzi sjezd, tak jsme my, děti z „Jedličkárny“, nesměly ven, protože všichni v socializmu jsou přece zdraví a krásní,“ neodpustil si Eček.

S návštěvou kojeneckého centra ve Znojmě však byl spokojen. „Musím říct, že to tam opravdu zvládají velmi dobře,“ chválil znojemské Eček. Osobně nepovažuje za vhodné plošné rušení kojeneckých ústavů. „Jsou přece případy, kdy je 24hodinová péče životně nutná. A to přece nemůže kvalifikovaně zajistit pěstounská péče,“ dodává.

V takových případech jsou proto kojenecké ústavy nezbytné. „Pokud ale vím, o nějakém rušení ani nebyla řeč,“ dodává Eček. Je však přesvědčen, že umístění v pěstounských rodinách za přesně stanovených a přísně dodržovaných podmínek je pro děti určitě lepší než péče ústavní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…