"Ministerstvo připravilo návrh na zvýšení minimální mzdy od letošního ledna, vláda ho ale zamítla, protože to současná ekonomická situace nedovoluje," reagovala Švrčková pro ČTK.
Minimální mzda, za kterou nyní podle Sobotky pracuje kolem 100.000 lidí, činí 8000 korun měsíčně. V posledních pěti letech stagnovala i přesto, že o více než 13 procent stoupla inflace a průměrné mzdy. I proto by se měla vláda podle Sobotky k valorizaci minimální mzdy vrátit. "Při valorizaci by měla přihlížet k růstu průměrných mezd a k inflaci. Vyhraje-li ČSSD volby, bude tato kritéria při zvyšování minimální mzdy brát v úvahu," dodal.
Dostat dávku nebo minimální mzdu dnes vyjde na stejno
Minimální mzda by měla podlé šéfa ČSSD plnit ochrannou roli, tedy bránit tomu, aby lidé, kteří za ni pracují, neklesli pod hranici chudoby, a měla by také motivovat k práci. Nyní se svírají nůžky mezi minimální mzdou a sociálními dávkami, takže tato její funkce mizí, uvedl.
Sobotka rovněž poukázal na to, že kupní síla lidí s minimální mzdou je na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, tedy v zemích srovnatelných s Českem, vyšší. Rozumná minimální mzda podle něj také omezuje šedou ekonomiku.
V letech 2001 až 2006 se za sociálnědemokratických vlád podle Sobotky minimální mzda zvýšila z 5000 korun na 7955 korun. "Za pět let vlády pravice se minimální mzda zvýšila o hanebných 45 korun," zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe