Vzpomíná, že v dobách, kdy seděla v poslanecké lavici, se často účastnila i jednání výborů, do nichž nebyla zvolena. „Poslanec nemá jen právo se jednání jiného výboru zúčastnit, ale má právo na něm i mluvit, jen nemůže hlasovat,“ zdůrazňuje pro redakci Marvanová. Proto se diví, proč o účasti své poslanecké kolegyně Mandátní a imunitní výbor vůbec hlasoval, zatímco Černochová čekala za dveřmi. Výbor se začal zabývat tím, zda doporučí sněmovně vydání místopředsedkyně sněmovny a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání kvůli okolnostem nákupu letounů CASA pro armádu.
- SLEDUJEME téma: Parkanová a CASA
Černochová považuje jednání výboru za skandální
Členové výboru odhlasovali, že Černochová, která je navíc členkou Bezpečnostního výboru a Výboru pro obranu a bezpečnost, se nesmí jednání o Parkanové účastnit. „Považuji to za skandální,“ reagovala Černochová, která prý chtěla mít z první ruky informace o tom, kvůli čemu chce policie místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou stíhat a podle jakých kritérií se výbor při doporučení sněmovně rozhoduje. „Přece se sněmovna nemůže selektovat na poslance 1. kategorie, kteří mají přístup k informacím, a na poslance 2. kategorie, kteří je nemají,“ řekla ParlamentnímListům.cz Jana Černochová s tím, že se seznámila s jednacím řádem i speciálním ustanovením ke zřízení Mandátového a imunitního výboru, ale s informací, že by neměla právo se jeho jednání účastnit, se nikde nesetkala. Proto rozhodnutí výboru považuje za nebezpečný precedens, zvláště v kauze, která je médii i veřejností tak sledovaná.
Sobotka: Účast jiných poslanců není obvyklá
Snaha zúčastnit se jednání o kauze Parkanové členy výboru evidentně zaskočila. „Bylo to pro nás docela překvapivé. Není obvyklé, aby na jednání výboru přicházeli jiní poslanci nebo poslankyně,“ řekl médiím na vysvětlenou předseda výboru Bohuslav Sobotka. Podle člena výboru a právníka Jaromíra Tejce nebylo rozhodnutí namířeno proti Černochové. „Přišla bez varování, způsobila nám šok,“ prohlásil. A člen výboru a předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že “každý poslanec by u toho chtěl být, ale to by pak muselo být uzavřené jednání sněmovny“.
Členové výboru totiž poukazovali na jednací řád sněmovny, podle kterého je jednání Mandátového a imunitního výboru neveřejné. „Jednání výboru jsou ze zákona neveřejná. Nikdy jsme v minulosti poslancům neumožnili, aby se setkání zúčastnili. Výjimkou byli poslanci, o jejichž vydání jsme jednali, nebo jejich advokáti,“ zdůvodňoval ParlamentnímListům.cz Tejc. Termín „neveřejné jednání“ podle odborníků ovšem znamená, že na jeho schůze, kde se projednávají citlivé věci týkající se poslanců, nemají přístup média ani veřejnost. „Ale poslanec není veřejnost,“ namítá pro ParlamentníListy.cz právnička Hana Marvanová.
Každý poslanec má právo nahlédnout i do trestního spisu
Advokátka Hana Marvanová je přesvědčena, že zákonodárci, kteří budou vydání poslance k trestnímu stíhání schvalovat, mají právo získat informace důležité pro jejich rozhodování. „Je lepší, když se detailně seznámí s argumenty pro i proti. Je to jen ku prospěchu věci,“ říká Marvanová. Proto je přesvědčena, že kterýkoli poslanec, pokud bude mít zájem, má právo i nahlédnout do trestního spisu, pokud ho policie poskytne. „Není možné, aby toto právo měli jen členové imunitního a mandátového výboru,“ namítá právnička.
Poslanci Mandátového a imunitního výboru chtěli od policie kompletní vyšetřovací spis, který se týká Vlasty Parkanové. Policie se rozhodla vyhovět. Podle předsedy Věcí veřejných a člena výboru Radka Johna už spis s několika tisíci stránkami ve sněmovně je. Výbor tedy nebude jen zjišťovat, zda žádost o vydání souvisí s výkonem mandátu poslankyně, ale vyžádal si na návrh koaličních poslanců i řadu dalších podkladů.
Kdo poruší povinnost mlčenlivosti, může zaplatit až 50 000 korun
„Spis nepotřebuji k ničemu, stačí žádost o vydání a okolnosti popsané v žádosti. Ani do něj nebudu nahlížet, abych nebyl v podezření, že vynáším informace,“ řekl Tejc. Podle něj poslanci nemají sami posuzovat, zda jde o trestný čin, ale to, jestli jednání policie není politicky motivované. „Někteří kolegové se chtějí stát vyšetřovacím orgánem, ale posouzení viny je na státním zástupci a soudu,“ poukazuje Tejc. Pro nahlížení do spisu ovšem existují přísná pravidla, poslanec nesmí být sám, nesmí si pořizovat výpisy, nebo dělat kopie. Po nahlédnutí do spisu jsou zákonodárci vázáni mlčenlivostí podle trestního řádu, při porušení jim hrozí pořádková pokuta do 50 000 korun.
Sněmovna bude rozhodovat o vydání Vlasty Parkanové na příští plenární schůzi, která začíná 10. července. Před tím se sejde Mandátní a imunitní výbor, který schválí usnesení, podle něhož svým kolegům doporučí, nebo nedoporučí vydat bývalou ministryni obrany policii k trestnímu stíhání pro podezření, že svým počínáním při nákupu letadel CASA pro českou armádu způsobila státu škodu 658 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová