Ze starších odposlechů policie vyšlo najevo, jak hodlal exhejtman a jeho spolupracovníci s penězi z korupce naložit. Podle úterního vydání deníku MF Dnes je z odposlechů zřejmé, že Rath své spolupracovnici Kateřině Pancové radil, jak úplatky dobře ukrýt. Nejbezpečnější je podle něj koupit majetek na anonymní švýcarskou společnost a svazky bankovek proměnit na černém trhu za zlaté mince. "Já jsem schopen ti sehnat třeba zlato. Za dobrou cenu," říká Rath šéfce kladenské nemocnice v odposleších ze začátku května.
Hejtman nabídl své spolupracovnici uložit peníze z úplatků do zlatých mincí, a to formou neevidované transakce bez odvedení DPH. Šlo by tedy o černý obchod. Pancová údajně zatoužila po celosvětově populárních investičních zlatých mincích Krugerrand za 200 tisíc eur a Rath ji ujistil, že vše proběhne bez problémů, protože prodejci jsou jeho obchodní partneři.
Tato část rozhovoru mezi Rathem a Pancovou je velmi důležitá. Podle policie totiž vysvětluje Rathova slova, kdy hovořil o "žluťoučkých penízcích". "Takový hezký penízky. Lesklý takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký," řekl tehdy Rath. Doteď nebylo jasné, co exhejtman těmi hezkými žluťoučkými penízky myslel. Starší policejní odposlechy teď ale vnášejí do případu nové světlo. Je zřejmé, že Rath s Pancovou skutečně mluvili o zlatu, a to v podobě investičních mincí.
Kubiceho šikana. Kubiceho zpráva
Exhejtman vyvolal rozruch ještě dříve, než se stihl před poslanci proti rozšíření stíhání hájit. Už když jej eskorta vedla chodbou na jednání imunitního výboru, křikl na přítomné novináře "Je to Kubiceho předvolební akce."
Při odchodu z jednání potom řekl, že Kubice vyhrál. "Načasování druhého vydání budí vážné podezření, že Kubiceho policie opakuje to, co proběhlo v minulosti v souvislosti s Kubiceho zprávou - záměrné dávkování údajných kriminálních kauz před volbami," napsal pak Rath ve svém prohlášení.
Policejní odposlechy naznačují, že Rath měl odvolání na Kubiceho předem připravená pro případ, že by jej policie dopadla. I spoluobviněné Pancové radil, co v takové situaci dělat. "Víš co, člověk musí bejt připravenej úplně na všechno. Je potřeba říct: Jsem nevinná. To, co jste udělali, je policejní šikana. Policejní šikana, Kubice, Kubiceho zpráva," pronesl exhejtman.
Podle Ratha jsou ale tyto odposlechy tendenčně sestříhané tak, aby hrály ve prospěch policie.
Rath se tak přidává k dalším z kritiků ministra vnitra Jana Kubiceho. Ten nyní čelí kritice za odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho. Podle mínění veřejnosti šlo z jeho strany o puč proti nezávislému fungování policie.
Hulík: Kubice je nejlepší polistopadový ministr
Kubice má ale také své zastánce. Mezi ně patří i advokát Milan Hulík. Ten naprosto vylučuje spekulace, že by krok ministra vnitra Kubiceho byl učiněn s cílem zabránit prošetření korupčních kauz, v nichž figurují politici.
"Je to bývalý disident, věřící, pravdomluvný člověk, který drží za všech okolností slovo, dá se na něj skutečně spolehnout. Věřím mu na sto procent a dal bych za něj ruku do ohně," prohlásil Milan Hulík, "a to neříkám proto, že jde o mého bývalého klienta.“
Hulík totiž Kubiceho zastupoval ve sporu s tehdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem kvůli zprávě, se kterou se tehdejší šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obrátil na poslance sněmovního branného výboru. V této zprávě, která se dostala krátce před sněmovními volbami do médií, se uvádělo, že organizovaný zločin pronikl až do státní správy. Podle Paroubka a sociálních demokratů tato zpráva ovlivnila výsledek voleb.
„Myslím, že Lessy Kubiceho vůbec nerespektoval, možná poslouchal Víta Bártu, a proto mezi nimi propukaly stále nějaké spory,“ vysvětluje advokát dlouhodobé spory mezi Lessym a Kubicem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr