ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co pro ně znamená událost Vítězného února. Před hrozbou komunismu nejvíce varují politici ODS a TOP 09. Někteří politici sami pocítili důsledky února 1948 ve svých rodinách.
Musíme si připomenout, že svoboda a demokracie jsou vždy ohroženy
„Bylo to selhání okleštěné demokracie a nástup čtyřiceti let nesvobody, morální a ekonomické devastace země,“ uvedl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Podle ministra obrany Martina Stropnického z ANO představuje Vítězný únor jednu z našich největších porážek. „Prohráli jsme to tenkrát všichni. Moci se chopili zbabělí kolaboranti, bezskrupulózní kariéristé a mstiví primitivové. Dodnes jsme se z toho úplně nevzpamatovali. A pozor na ty, kteří tvrdí opak,“ uvedl ministr.
„Na jedné straně je to vzpomínka, jak se koukám z okna a vidím řvoucí Lidové milice pochodující po Národní třídě. Je to selhání demokratických politiků, kteří tehdy nebyli vybaveni postavit se komunistům. Neměli na to, včetně prezidenta Beneše, který byl tedy ale těžce nemocný. Je to memento pro současnost. Musíme si připomenout, že svoboda a demokracie jsou vždy ohroženy. A musíme vždy velice dbát na to, abychom je chránili. A vidíme, že taková věc nespadne z nebe. Již tehdy před únorem k tomu ten výboj spěl už po celá léta tím, že jsme souhlasili s různým bezprávím,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík