Obyčejné tlachání o politice, vedené v duchu kdo to s námi myslí lépe, či kdo víc krade - může Slovákům přijít draho. Češi si naopak v této souvislosti vybaví repliku z Dobrého vojáka Švejka, kdy opatrný hostinský Palivec nakonec stejně uvízne v síti rakouské tajné policie.
„Může vaše žena vést živnost po dobu vaší nepřítomnosti?“ ...“ Může.“ ... „Tak ji to předejte, večer si pro Vás přijdem.“ ...“ Ale já byl přeci tak vopatrnej.“ ... „Řekl jste, že mouchy pokálely císaře pána.“ Tuto, pro nás nepamětníky, úsměvnou praxi Rakousko-Uherska považuje David Rath (ČSSD) za dokonce nebezpečnou pro občanskou společnost a slovenský návrh kritizuje.
„To je přímý útok na svobodu slova a na princip rovnosti lidí. Považuji to za nebezpečný nápad. Veřejný činitel není nadčlověk, aby za jeho urážku byla takto vysoká pokuta,“ argumentuje pro ParlamentníListy.cz poslanec David Rath. Podle něj by bylo v ČR lepší, kdyby se posílilo právo na odpověď v médiích. „Prostě mít možnost slyšet obě strany,“ uzavřel poslanec, který se musel v březnu na základě rozhodnutí sněmovny omluvit ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za nařčení, že je opilý a navíc zaplatit pokutu 10 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera