Obyčejné tlachání o politice, vedené v duchu kdo to s námi myslí lépe, či kdo víc krade - může Slovákům přijít draho. Češi si naopak v této souvislosti vybaví repliku z Dobrého vojáka Švejka, kdy opatrný hostinský Palivec nakonec stejně uvízne v síti rakouské tajné policie.
„Může vaše žena vést živnost po dobu vaší nepřítomnosti?“ ...“ Může.“ ... „Tak ji to předejte, večer si pro Vás přijdem.“ ...“ Ale já byl přeci tak vopatrnej.“ ... „Řekl jste, že mouchy pokálely císaře pána.“ Tuto, pro nás nepamětníky, úsměvnou praxi Rakousko-Uherska považuje David Rath (ČSSD) za dokonce nebezpečnou pro občanskou společnost a slovenský návrh kritizuje.
„To je přímý útok na svobodu slova a na princip rovnosti lidí. Považuji to za nebezpečný nápad. Veřejný činitel není nadčlověk, aby za jeho urážku byla takto vysoká pokuta,“ argumentuje pro ParlamentníListy.cz poslanec David Rath. Podle něj by bylo v ČR lepší, kdyby se posílilo právo na odpověď v médiích. „Prostě mít možnost slyšet obě strany,“ uzavřel poslanec, který se musel v březnu na základě rozhodnutí sněmovny omluvit ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za nařčení, že je opilý a navíc zaplatit pokutu 10 tisíc korun.
Nejen pro politiky
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík na rozdíl od Ratha principiálně souhlasí. „Lživé pomluvy jsou bohužel u nás častým způsobem nejen politického boje. S principem bych tedy souhlasil, ale nemělo by se to vztahovat pouze na politiky,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Gazdík.
Slovenský návrh počítá s tím, že by se zvýšená ochrana vztahovala nejen na politiky, ale veřejné činitele obecně. Tedy od prezidenta přes poslance a ministry, soudce, ale i příslušníky ozbrojených sil, starosty a zaměstnance orgánů státní správy. Vysokou pokutu by podle návrhu mohl dostat každý, kdo "urazí nebo pomluví veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci nebo kvůli výkonu jeho pravomoci". Nový zákon by takové počínání nově chápal jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což by hrozila pokuta až 500 eur. Dosud činilo maximum 165 eur.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš připomíná, že difamace, neboli na cti utrhání, je postižitelná dle občanského i trestního zákoníku a v případě zavádění v ČR by tedy hrozila duplicita „Nové sankce bych nezaváděl a už vůbec ne za urážku majestátu,“ míní Dolejš. Obdobně argumentuje i poslanec Marek Benda (ODS). "V občanském právu jsme sankce za pomluvu posílili, speciální pomluvu pro veřejné činitele bych nezaváděl," sdělil redakci Benda. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) by rovněž slovenský návrh neaplikoval na české politické podnebí, ovšem z úplně jiného hlediska. "Nejvíc by platili veřejní činitelé za pomlouvání jiných veřejných činitelů," uvedl Kubera.
Krátký proces
Ke konfrontaci mezi občanem a politikem, která pohotově přerostla v inzultaci, by mohl vyprávět Miroslav Kalousek. Ten před 14 dny zaplatil pokutu tisíc korun městské části Praha 1 za to, že v září zfackoval muže, údajně ve věku jeho syna. Muž Kalouskovi sprostě nadával a ten si to nenechal líbit.
„Prostě jsem vystoupil z Poslanecké sněmovny a sprostě verbálně mě napadl jakýsi mladík ve věku mého syna. Ty urážky byly natolik hrubé, že mi přišlo vhodné dát mu pár facek. Vzhledem k tomu, že proti tomu protestoval, dal jsem mu druhých pár facek, aby pochopil, že ta reakce je zcela adekvátní,“ uvedl k incidentu Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera