Podle Stanislava Polčáka by někdo mohl zpochybnit zákony, které přijme Senát a podepíše prezident, pokud pod něj pak nepřipojí podpis předseda sněmovny, který ale už nebude. „Mnozí, kteří budou mít potřebu napadnout takovéto zákony, tak to učiní,“ namítl Polčák.
S jeho názorem podle Novinek.cz nesouhlasí ústavní právník Jan Kysela: „Z hlediska platnosti zákona chybějící podpis předsedy sněmovny nevadí,“ řekl Právu.
V minulosti nepodepsal zákon prezident
V minulosti se totiž již několikrát stalo, že pod schválený zákon nepřipojil svůj podpis třeba prezident. Novinky.cz připomínají, že například Václav Havel odmítl podepsat prodloužení platnosti lustračního zákona. Václav Klaus pak nepodepsal církevní restituce. Před osmi lety to udělal i u zákona o podpoře energií z obnovitelných zdrojů.
Podle Ústavy zákony podepisuje prezident, předseda sněmovny a předseda vlády. Toto právo v případě rozpuštění sněmovny nepřechází na šéfa Senátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr