Ve vládě nyní zuří spor o připojení k fiskální unii EU. Poslanec Aleš Rádl z ODS si myslí, že by spor neměl dospět tak daleko, že by mohlo dojít k pádu vlády. „Česká republika a vláda Petra Nečase je připravena přijmout ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti a pokud zde takový zákon budeme mít, tak naše vlastní právní úprava bude kompatibilní s tím, co se požaduje v té smlouvě s tou výhradou, že neztratíme suverenitu v rozpočtové oblasti, že by po nás někdo něco vynucoval. Není dobře, aby se ČR zavazovala k dalším krokům, které by omezily její suverenitu, navíc, když ty rozumné věci zavedeme sami,“ říká poslanec Rádl.
Členská základna TOP 09 Kalouskovi levicovou koalici neposvětí
Ten si myslí, že až si ostatní evropští lídři důkladně smlouvu prostudují, dají za pravdu Petru Nečasovi. Podepisovat bianco smlouvu podle něho není v pořádku. „Nutit představitele států, aby podepsali něco, co si ani nemohli přečíst a prodiskutovat v rámci národních parlamentů, považuji za velmi zcestné a velmi bych váhal, zda je správné být v takovém společenství, které nás k něčemu nutí,“ dodal Rádl.
Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil nedávno naznačil, že Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg hledají záminku pro opuštění vlády a vytvoření koalice s ČSSD. Rádl si nemyslí, že by něco takového prošlo u členské základny TOP 09.
„Takovou záminku může maximálně hledat stínový předseda TOP 09 pan Kalousek. Pochybuji, že by mu podobný krok schvalovala členská základna. A varoval bych v dobrém slova smyslu ty lidi z TOP 09, kteří by si s podobnou myšlenkou chtěli zahrávat. Měli by si totiž vzpomenout na to, jak dopadl pan Kalousek, když chtěl vytvořit ještě jako lidovec podobnou koalici s komunisty,“ říká k tomu Rádl.
Unie bude chtít kontrolovat naše daně a zvyšovat je
Pokud jde o samotný koncept rozpočtové odpovědnosti, tak se Rádl obává, že může být zneužit ke zvyšování daní, neboť evropské socialistické státy nejsou připraveny snižovat výdaje, a jediná šance, jak udržet vyrovnaný rozpočet, je na příjmové stránce, tedy zvyšováním daňové zátěže.
„To je zásadní věc, která mi na té smlouvě o fiskální odpovědnosti vadí, neboť je evidentní, že většina evropských států neopustila keynesiánskou myšlenku, že stát má být generátorem, který posílá finanční impulzy do ekonomiky, a nepřijala myšlenku, že nastává fáze B, kdy se musí dluhy splácet. To povede k tomu, že se bude daňová zátěž v rámci celé EU zvyšovat a to nejpravděpodobněji formou dohody o sjednocení daňového rámce, protože pro řadu států bude nepřípustné, aby si některé státy svou daňovou politikou zaručovaly konkurenční výhodu,“ míní Rádl.
Kalousek by měl méně brát a více šetřit
V tomto smyslu se obává, že ministr financí Kalousek při správě státního rozpočtu nešetří dostatečně na výdajové stránce a hledá prostředky na příjmové straně rozpočtu. „ODS se snaží bránit nápadům na zvýšení daňové zátěže, aspoň pokud jde o excesivní podoby zvyšování korporátní daně či zvyšování odvodové povinnosti živnostníků. Pro mě je překvapení, že ministr financí nejde tou ofenzivní cestou, že by do vlády přinášel nějaké návrhy, jak zrušit celou řadu úřadů a činností, které stát dělat nemusí a nemá, nýbrž ten stav, který převzal, konzervuje. Bohužel se snaží tu věc řešit více na příjmové než výdajové stránce,“ myslí si poslanec ODS.
Co by vzkázal levicovým protivládním iniciativám kritizujícím vládní reformy? „Měli by si pozorně všimnout, že vzhledem k tomu, že i socialistická internacionála zavelela celoevropsky k větší rozpočtové odpovědnosti, tak v celé Evropě dochází k pokusům o omezení dluhového financování. A pokud se nepodaří vytvořit ekonomické podmínky, které pro stát budou generovat větší příjmy, tak to povede k tištění peněz a znehodnocování jejich hodnoty, čímž si levicově smýšlející občané rozhodně nepomůžou,“ varuje Rádl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík