Dříve uznávaný vědec, dnes jako poslanec vyvrhel. Tak se v pondělním vydání MfD zpovídal poslanec TOP 09 Zdeněk Bezecný, který je původně vzděláním historik, podílel se na založení filozofické fakulty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a působil i jako její proděkan. „Stal jsem se poslancem, to byl zlom. Lidé nerozlišují politiky na jednotlivce, i okolí mě bere jako součást celku, jemuž vůbec nedůvěřuje. Jsem najednou skoro vyvrhel,“ posteskl si poslanec.
A není zdaleka jediný. Jeho kolegové ze sněmovny, a to nejen z vlastní strany, mu dávají za pravdu. Politolog Zdeněk Zbořil pak vidí hlavní příčinu v tom, že velká část politiků nemá k výkonu své funkce odborné předpoklady a vůbec nemusí jít o vysokoškolské vzdělání.
Poslanec pracuje pořád, lidé to jen nevidí
Podobnou zkušenost jako Bezecný má i poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina, který před odchodem do důchodu působil jako primář na oddělení ARO v královédvorské nemocnici. „Tím, jak jsem vstoupil do politiky, tak mě lidi považují za darmošlapa a nesmírně bohatého člověka, který si neumí vydělat jako doktor. A to k tomu nepočítám nějaké zvlášť hrubé a vulgární maily, které dostávám a pokud bych je měl brát vážně, musel bych si asi hodit smyčku,“ shrnuje dojmy z reakcí na svoji politickou činnost.
„Věc se podle mě má tak, že tím, jak člověk vstoupí do politiky, si lidé včetně jeho přátel začnou myslet, že už na víc nemá, tak jde do politiky. Tak to ale určitě není. Ale svůj podíl na tom mají i média. Podle mě můžeme jen těžko takový názor mezi lidmi ovlivnit ve smyslu, aby se na nás dívali jinak. Když se podíváte na kauzy z poslední doby, lidé si hned řeknou, že všichni politici jsou stejní,“ říká pro ParlamentníListy.cz Štětina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka