Předlohu podpořili poslanci ze všech stran v dolní komoře kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Novela je nyní v rukou Senátu, v němž má většinu opoziční ČSSD. Pokud bude platit, obyvatelé by měli vybírat přespříští rok už nástupce nynější hlavy státu Václava Klause.
Je zajímavé, že proti přijetí normy hlasovali tři poslanci z ODS: Jan Bauer, Aleš Rádl a Jaroslav Plachý. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se pak hlasování jako jediný zástupce TOP 09 zdržel. Bauer ale později vystoupil s připomínkou, že hlasoval pro a ve "sjetině" má ne. "Hlasování ale nezpochybňuji. jen to říkám pro stenozáznam," podotkl do sněmovního mikrofonu Bauer.
Situace kolem přijetí či nepřjetí normy byla již od rána ve sněmovně napjatá. Sociální demokraté dnes ráno totiž řekli, že o svém postoji k ústavnímu zákonu umožňujícímu volbu hlavy státu všemi občany rozhodnou až těsně před závěrečným hlasováním, tedy podle jeho výsledné podoby po přijetí či odmítnutí pozměňovacích návrhů sněmovnou.
Jejich pozměňovací návrh kolem jmenování členů bankovní rady – se souhlasem Senátu nebo s podpisem předsedy vlády - ale byl nakonec koalicí odmítnut. Na to si pak vzala ČSSD hodinovou přestávku na jednání klubu. Poté předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že tuto normu nakonec ČSSD přece jen podpoří. "Budeme pro normu hlasovat v konečném a závěrečném hlasování stejně jako při prvním čtení," řekl Sobotka za sněmovním pultíkem.
Sobotka ale předtím poukázal na to, že má centrální banka rozsáhlé pravomoci a není možné, aby její bankovní radu jmenoval jeden člověk, tedy prezident. "Změna by byla pojistkou nezávislosti České národní banky a protikorupčním opatřením," uvedl Sobotkka a zdůraznil, že ČSSD se snaží o zavedení přímé volby už téměř dvě desetiletí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová