Přímá volba prezidenta prošla sněmovnou. Koalici podržela ČSSD

14.12.2011 16:02 | Zprávy

Konec vleklým dohadům. Poslanci nakonec zákon zavádějící přímou volbu prezidenta přijali ve třetím, tedy závěrečném čtení. Pro normu hlasovalo 159 poslanců, proti byli tři. Ústavní změna zákona nyní jde do Senátu. ČSSD ale později dala vědět, že doporučí svým senátorům schválit ústavní novelu beze změn.

Přímá volba prezidenta prošla sněmovnou. Koalici podržela ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci ČSSD se radují z přijatého zákona

Předlohu podpořili poslanci ze všech stran v dolní komoře kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Novela je nyní v rukou Senátu, v němž má většinu opoziční ČSSD. Pokud bude platit, obyvatelé by měli vybírat přespříští rok už nástupce nynější hlavy státu Václava Klause.

Je zajímavé, že proti přijetí normy hlasovali tři poslanci z ODS: Jan Bauer, Aleš Rádl a Jaroslav Plachý. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se pak hlasování jako jediný zástupce TOP 09 zdržel. Bauer ale později vystoupil s připomínkou, že hlasoval pro a ve "sjetině" má ne. "Hlasování ale nezpochybňuji. jen to říkám pro stenozáznam," podotkl do sněmovního mikrofonu Bauer.

Situace kolem přijetí či nepřjetí normy byla již od rána ve sněmovně napjatá. Sociální demokraté dnes ráno totiž řekli, že o svém postoji k ústavnímu zákonu umožňujícímu volbu hlavy státu všemi občany rozhodnou až těsně před závěrečným hlasováním, tedy podle jeho výsledné podoby po přijetí či odmítnutí pozměňovacích návrhů sněmovnou.

Jejich pozměňovací návrh kolem jmenování členů bankovní rady – se souhlasem Senátu nebo s podpisem předsedy vlády - ale byl nakonec koalicí odmítnut. Na to si pak vzala ČSSD hodinovou přestávku na jednání klubu. Poté předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že tuto normu nakonec ČSSD přece jen podpoří. "Budeme pro normu hlasovat v konečném a závěrečném hlasování stejně jako při prvním čtení," řekl Sobotka za sněmovním pultíkem.

Sobotka ale předtím poukázal na to, že má centrální banka rozsáhlé pravomoci a není možné, aby její bankovní radu jmenoval jeden člověk, tedy prezident. "Změna by byla pojistkou nezávislosti České národní banky a protikorupčním opatřením," uvedl Sobotkka a zdůraznil, že ČSSD se snaží o zavedení přímé volby už téměř dvě desetiletí.

Dva návrhy od ČSSD prošly

Naopak dva další návrhy ČSSD, které se týkají omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání a jen na dobu výkonu funkce chce dále ČSSD omezit prezidentovu imunitu, což by se ale nevztahovalo na nynějšího prezidenta Václava Klause, sněmovnou prošly.

Komunisté neuspěli se svým návrhem, aby prezident mohl jmenovat radu centrální banky jen po souhlasu sněmovny. Poslanci zamítli i další návrhy KSČM, které se týkaly jmenování prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, jmenování a odvolávání předsedy a místopředsedů Ústavního soudu a vyhlašování referenda a jeho výsledků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…