Poplatky za znečišťování ovzduší mají být v budoucnu zrušeny. S koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021. Poslanci totiž schválili nový zákon o ochraně ovzduší a ten tak míří k posouzení do Senátu.
Do zákona se ale nedostala pravomoc úředníků kontrolovat, čím lidé v domácnostech topí. Skupina poslanců v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS) chce místo toho zavést povinné pravidelné kontroly kotlů na tuhá paliva. To dnes poslanci schválili.
Pokud jde o poplatky, poslanci vládní předlohu radikálně změnili. Podle původního návrhu kabinetu se totiž měly poplatky za znečištění mezi léty 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na tři a půl násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek. Poplatky za znečištění jsou v českém právním řádu od roku 1991.
Vymezí se nízkoemisní zóna
Norma dále předpokládá možnost vymezit nízkoemisní zónu ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích. Počítá také s kompenzačními opatřeními, kdy firma bude muset při zavádění nových provozů odstavit staré tak, aby se na daném území emise nezvýšily.
V novém zákoně nejsou pravidla pro nakládání s látkami ohrožujícími ozonovou vrstvu Země a klima. Tuto oblast bude ošetřovat samostatný zákon, jak tomu bylo do roku 2002.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb