„Právě teď nastal čas jednat,“ řekl americký viceprezident Joe Biden uplynulou sobotu v Istanbulu a vyzval Evropu, aby rozšířila rejstřík svých energetických zdrojů a snížila tak závislost na Rusku. „Netvrdím ale, že Evropa by se mohla nebo měla obejít bez ruských dovozů. Aby ale posílila svou energetickou bezpečnost, musí rozšířit spektrum dodavatelů,“ konstatoval. Biden jednal v tomto duchu nedávno i s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou. „Jsme přesvědčeni o tom, a není to jen názor České republiky, ale i řady dalších evropských zemí, že by Spojené státy měly uvolnit export plynu a ropy i na evropský trh,“ řekl Sobotka americkému viceprezidentovi a Biden prý tento záměr obecně podpořil.
Snížit energetickou závislost na Rusku? Naprosto souhlasím, říká lidovecký poslanec
Tato situace podle lidoveckého poslance Ondřeje Benešíka, který je také členem Výboru pro evropské záležitostí, vychází z dlouhodobé strategie, protože volání po diverzifikaci zdrojů už má svou historii. „Naprosto s tím souhlasím. Dodávky plynu z Ruska mohou být nejisté. Ne proto, že by nám zrovna chtěli zavírat kohoutky, ale už jen z toho důvodu, že trasy vedou přes Ukrajinu,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz Benešík s tím, že by Evropa neměla být závislá na Rusku, s ohledem na veškeré další důsledky, které tato skutečnost přináší. A případný dovoz plynu z břidlic? To je technická otázka. „Problémem by u nás byla těžba, protože v hustě osídlených oblastech je komplikovaná. Jsou ale státy, například Polsko, kde asi tato možnost je. Pak zbývá varianta dovozu, pokud je možná,“ dodal. Proto je důležité také říci, jak a za kolik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá