Smlouva s Kosovem schválena. Foldyna je naštvaný i na své poslance

15.12.2011 23:06 | Zprávy

Ve druhém čtení byla schválena smlouva mezi Českou republikou a Republikou Kosovo. Cílem předkládané smlouvy je podle předkládajícího ministra vnitra Jana Kubiceho poskytnout základní právní rámec pro spolupráci ČR a Republiky Kosovo při vzájemném předávání a přebírání nelegálně pobývajících občanů těchto států, občanů třetích států a osob bez státní příslušnosti včetně bývalých občanů Svazové republiky Jugoslávie, kteří se narodili na území Kosovo a po rozpadu federace nezískali jiné občanství.

Smlouva s Kosovem schválena. Foldyna je naštvaný i na své poslance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna na demonstraci v Rumburku

Garanční zahraniční výbor ke smlouvě nepřijal žádné usnesení, ostře ale proti smlouvě vystoupil Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Vláda nerespektovala usnesení českého parlamentu a svrchované Kosovo uznala. A v této chvíli chce po nás, abychom se tvářili, že existuje nějaké Kosovo. Ale pro český parlament přece žádné Kosovo neexistuje,“ rozčileně říkal už před hlasováním ParlamentnímListům.cz Foldyna.

Pro český parlament žádný stát Kosovo neexistuje, tvrdí Foldyna

Poslanec Foldyna připomněl, že v lednu roku 2008 český parlament přijal usnesení, kterým vyzval českou vládu, aby neuznávala nebo nepřijala žádné kroky, které by uznávaly jakýsi stát Kosovo, ale pokračovala v hledání statutu v souladu s usnesením Rady bezpečnosti 1244. "V tomto usnesení se říká, že hranice Kosova jsou integrální součástí Srbska, nástupnického státu Jugoslávie,“ konstatoval.

„Vláda uznala jakýsi stát Kosovo, v jehož čele stojí lidé, kteří jsou důvodně podezřelí z těch nejtěžších zločinů. Rada Evropy projednává Martyho zprávu, ve které se hovoří o odebírání lidských orgánů zajatcům,“ konstatoval Foldyna. Významní poslanci kosovského parlamentu jsou podle něj obviněni z trestných činů válečných zločinů, utajení svědkové jsou zabíjeni a Haagský soud se zmítá v nedostatku důkazů, přestože všichni vědí, jaká je pravda. „A my máme přijímat usnesení a dělat kroky k uznání de facto jakéhosi státu Kosovo,“ rozčileně připomínal od řečnického pultu poslanec. Konstatoval, že představitelé UCK, kteří byli ještě ve druhé polovině 90. let na seznamu teroristických organizací, jsou teď partnery těch, kteří Kosovo uznali.

Odmítnutí smlouvy překazili svou neúčastí sociální demokraté

Bez zajímavosti není skutečnost, že z ODS bylo 17 poslanců buď odhlášeno, nebo omluveno, z TOP09 to bylo 13 poslanců, mezi nimiž byl i Miroslav Kalousek, který už v Topolánkově vládě hlasoval proti uznání Kosova. Stejnou neúčast bylo možné zaznamenat u poslanců Věcí Veřejných, a to v počtu devíti. Celkem tak bylo nepřítomno 39 koaličních poslanců ze 115, což by v případě větší účasti sociálních demokratů umožnilo hravě odmítnutí smlouvy prohlašovat. Komunisté měli v době hlasování tři omluvené poslance. V době hlasování chybělo 25 oranžových poslanců. Chyběly i sociálně-demokratické špičky – například Sobotka, Zaorálek, Hulínský, Rath.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Kolik by do obrany investovalo ANO, když bude u moci?

A co když USA bude, což je dost pravděpodobné, požadovat navýšení výdajů členských států na společnou obranu? Budete to respektovat nebo budete pro vystoupení z NATO? Jinak s vámi souhlasím, že tato vláda řeší více méně jen obranu. Nic proti obraně, je důležitá, ale vadí mě, že stejně intenzivně neř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

20:33 Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

Nápad Marka Bendy zavést do trestního zákoníku vězení za propagaci komunismu zaujal ve vládní koalic…