Vlna kritiky se nejprve v dolní parlamentní komoře snesla na premiera Petra Nečase, který včera večer v Bruselu nepodepsal evropský pakt o rozpočtové kázni. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes dokonce řekl, že odmítavý postoj premiéra Českou republiku poškozuje.
Česko je totiž zatím spolu s Velkou Británií jedinou zemí, která dohodu o zpřísnění rozpočtových pravidel v Evropské unii odmítla podepsat. Premiér Nečas ale naznačil, že to nemusí být natrvalo. Ke smlouvě bude prý možné přistoupit později, podepisovat se totiž má až v březnu. Podle premiéra by se však musel vyjasnit postup ratifikace a vyřešit odmítavé stanovisko prezidenta Václava Klause.
To, že se Nečas ale v Bruselu vymlouval na Klause, to dnes ve sněmovně zkritizoval právě místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).
„Vadí mi, že český premiér se vymlouvá na prezidenta a argumentuje tím, proč ČR nemůže smlouvu podepsat. Je to v rozporu s tím, jak žijeme a jak my chápeme parlamentní demokracii,“ zdůraznil za sněmovním pultíkem Zaorálek. Žádal, aby sněmovna informaci předsedy vlády z jednání v Bruselu zařadila do programu. Tématem se poslanci budou zabývat příští týden ve čtvrtek.
Když to neprohlasujete, tak to budeme interpelovat
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pak pro změnu šil do ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Podle něj je nutné se o problémech na úřadech práce bavit na schůzi poslanců a pokud nebude tento bod odhlasován a zařazen tak do programu, tak to budou socialisté probírat na interpelacích. „Tady ale nebude na to tolik času,“ podotkl Sobotka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová