Na druhou stranu konceptu ODS zaměřenému pouze na privatizaci majetku dochází dech a strana tuneluje sama sebe. Sociolog Ivana Gabal kandidující do Senátu chce do této instituce pustit svěží vítr a chytré lidi v podobě asistentů.
„Rath dělá veřejně prospěšnou práci za nás za všechny. Ať ho do Poslanecké sněmovny vozí každý měsíc. Když poslanci budou vídat toho vyhublého ztroskotance bez budoucnosti, možná si uvědomí, že by to mohlo potkat i je,“ prohlásil sociolog Ivan Gabal. Rathovy výlety mezi politiky totiž považuje za nejlepší prevenci korupce. Tak se vyjadřoval na setkání s občany, kde hovořil hlavně o kandidatuře do Senátu.
ODS se sama tuneluje
O ODS se Ivan Gabal vyjádřil jako o straně zaměřené k politické kontrole privatizace a přerozdělení majetku. „Nyní jsme svědky dobíhání privatizace a s ním ODS tudíž dochází dech. Strana začíná sama sebe tunelovat. Končí transformační a politické období, kdy byl rozdělován majetek i ve prospěch některých skupin. Proto mají nyní některé politické a finanční skupiny dojem, že stojí nad zákonem,“ vysvětlil. Model dvacetiletého vládnutí v Česku se dle něj vyčerpal a mělo by dojít k posunu ke standardnímu systému jaký je na Západě.
Gabal je aktivní ve sdružení Veřejnost proti korupci a platformě Vraťte nám stát. Ke kandidatuře do Senátu ho přemlouval například Michael Kocáb. „Chceš si vzít své dobré jméno do hrobu anebo zkusit risknout, že o něj přijdeš v Senátu a tedy na tomto světě,“ sdělil mu. Gabal se rozhodl pro druhou variantu. Mezi příchozími bylo průběhem setkání poznat, že se přišli spíše vypovídat, než klást jasné a přímé dotazy. Prostě nešlo o konstruktivní a cílené otázky mířící na Gabala, ale o žvanění.
Větší platy asistentům
Ohledně Senátu sdělil, že má tato instituce odůvodnění podle toho, jací jsou tam lidé. Když tam budou lidé jako třeba Eliška Wagnerová, mohly by se prý věci začít hýbat správným směrem. Také prohlásil, že se velmi rád obklopuje lidmi, kteří jsou chytřejší než on sám, což je přístup řadě politiků v Česku cizí. Prostě si myslí, že hlasují, a proto jsou nejchytřejší. I proto mají tak důležití asistenti, tak malé platy. „V USA ti inteligentní rádci a chytří asistenti sedí v kancelářích,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský