Česká republika takovou situaci dlouho nepamatuje. Když se na sněmovní schůzi snažil dostat z vazební věznice někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek, ani zdaleka se jeho úsilí nesetkalo s pochopením u poslaneckých kolegů, jako stejný záměr stíhaného Davida Ratha, který není členem malé extrémistické strany, ale jedné ze dvou nejsilnějších partají v ČR. Strany, která se bude snažit obhájit hegemonii v krajských vládách a Rathova kauza jí to dokáže řádně zkomplikovat.
- SLEDUJEME: Rathovo zadržení
Komplikovaná je ale i současná situace. Pokud by sněmovna poslance vyslechnout nechtěla, nahrává tím spekulacím o politické objednávce na Rathovu profesní likvidaci. V opačném případě se ale vyšetřovatelé mohou oprávněně obávat ovlivňování svědků, což je jeden z pádných důvodů poslancova pobytu za mřížemi.
Veřejné jednání před kamerami? Tak to na Ratha zapomeňte
Politicky velmi neatraktivní je pak možnost, že by Rath vypovídal před poslanci na uzavřeném jednání, aby se vyloučila možnost vyslání zakódovaného vzkazu dosud neznámým komplicům pomocí televizní obrazovky. Efekt je v zásadě stejný jako kdyby Rath nehovořil ve sněmovně vůbec. Podle lídra komunistů je to ale jediná možná varianta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek