Mezi další opatření navrhovaná Kalouskem patří například zvýšení DPH na 20 procent (s výjimkou knih, novin a léků), zvýšení daně z příjmu z 15 na 16 procent, zavedení progresivní daně 33 procent u měsíčních příjmů vyšších než 100 tisíc korun a snížení výdajových paušálů OSVČ na 25 a 35 procent, což také znamená faktické zvýšení daní živnostníkům.
Nečas vědomě říkal, že nechce zvyšovat daně
„Vláda nechce zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob,“ píše se například v programovém prohlášení vlády.
„Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky. Bylo by pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně. Ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít tento růst dusit vyššími daněmi,“ řekl před sněmovními volbami v debatě na ČT volební lídr ODS a současný premiér Petr Nečas. Podobně i Miroslav Kalousek sliboval, že celková daňová kvóta nevzroste.
Pravicoví ekonomové proti zvyšování daní
Pravicoví ekonomové jako Petr Mach, Josef Šíma, Jiří Schwarz, Alexander Tomský, Pavel Kohout či Lukáš Kovanda se ve svých vyjádřeních pro ParlamentníListy.cz shodovali, že zvyšování daní je porušení předvolebních slibů, jde proti pravicové politice a ekonomiku spíše přidusí, než aby jí pomohlo. Velké rezervy lze podle nich najít v hospodaření státu a ten by měl raději omezit plýtvání a byrokracii.
„Stát chce sebrat peníze lidem tam, kde to je pro něj nejjednodušší. Je potřeba lidem vysvětlit, že stát je každopádně horší hospodář, než oni sami. Daňové zatížení by se nemělo zvyšovat, naopak stát musí šetřit,“ řekl například redakci před časem děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík, podle něhož ale při zvýšení daně nehrozí snížení inkasa daně.
Naprosté popření programu ODS a socialistické nesmysly
Předáků ODS se ParlamentníListy.cz dotázaly, zda zvyšování daní není zradou pravicových principů. Někteří politici ODS zvýšení daní hájí, někteří s ním mají velký problém. Doslova to rozezlilo například člena Výkonné rady ODS Jana Tesaře.
„To je naprostý odklon od programu ODS a jsou to socialistické nesmysly. Koho mají lidé volit, když daně zvyšuje levice i pravice. Je to k zbláznění. Tohle už není pravicová politika, tohle už není ODS. Měli bychom se držet pravicových principů. Pokud máme vládnout stejně jako socialisté a zvyšovat daně, tak by bylo snad lépe, abychom vůbec nevládli. Celou dobu říkáme, že při snížení daní stát nakonec díky tomu, že se tím povzbudí ekonomika, nakonec vybere lépe a omezí se tím šedá ekonomika, a teď děláme pravý opak. DPH bych ještě přežil, ale milionářská daň je jen socialistický populismus. Trestáme aktivnější jedince. Je to naprostý opak toho, co jsme vždy hlásali,“ řekl ParlamentnímListům.cz znechucený Tesař.
"Raději bych hledal úspory ve státní sféře a posílil střední podnikatelskou sféru, která tvoří plíce ekonomiky. Zvyšování daní je laciné a nesystémové gesto. Přeci pobídka privátu je záruka dobrého výsledku. Každý se stará o svůj majetek lépe než neadresný stát," míní poslanec Václav Baštýř.
Nutnost solidarity
Milionářskou daň ale pro ParlamentníListy.cz hájil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba: „Je fakt, že pokud se ekonomika státu dostává do komplikované situace a řešíme příjmy důchodců, které nejvíce zatěžují státní rozpočet, tak je jasné, že je nutností udržet určitou míru solidarity. A nemyslím si, že to je diskuse o pravicovém či levicovém pohledu na svět. Je to o určité míře sociální soudržnosti a jsem přesvědčen, že v té složité době se na tom musí podílet všechny sociální skupiny. A že ti vysoce příjmoví lidé mají možnost se na tom podílet více, tak to si i jako politik ODS umím v určitých situacích představit a myslím si, že situace v této chvíli taková je.“
„O definitivní podobě, jak zastavit pád státních financí do dluhové pasti, se teprve bude rozhodovat, ale je jasné, že šetřit musí stát především na svých mandatorních výdajích. Ministerstvo zemědělství připravuje scénář, jak z 9,5 miliardy ušetřit 500 milionů korun,“ sdělil redakci ministr zemědělství Petr Bendl.
Milionářská daň nic nepřinese
„Nejprve si je třeba říci, že tímto slavným zdaněním boháčů stát získá maximálně tak tři miliardy. To je z pohledu těch téměř 100 miliard, které chce získat, skoro nic. Parafrázováním argumentu, který ministr financí používá při argumentaci ve prospěch církevních restitucí, je to stejné, jako když zaměstnanec, který vydělává deset tisíc, dostane přidáno třicet korun, čili nic. Shodou okolností je to u zmiňovaného ročního nákladu na církevní restituce stejná částka, takže faktický rozpočtový efekt je minimální,“ řekl redakci poslanec Aleš Rádl.
„Je ale pravda, že myšlenka na milionářskou daň se v ekonomice objevuje pravidelně a nikdy nemá žádný jiný smysl než podle jistým způsobem zbaběle uvažujících politiků zabezpečit jakoby větší soudržnost společnosti v době negativních ekonomických otřesů. Srozumitelněji: omezit projevy závistivé nenávisti, která by se mohla nakonec obrátit proti nim samotným. Bohužel takové opatření do ekonomiky také zavádí nebo vrací úplně špatné vzorce myšlení, a tak dlouhodobé škody jsou vždy nakonec horší než ty okamžité efekty. Myslím, že ODS by měla ještě zvážit podporu tomuto návrhu,“ dodal Rádl.
„Já osobně pro žádné zvýšení daní ruku nezvednu. Cestu k vyrovnanému rozpočtu je třeba hledat v rušení přebujelých agend, administrativ, agentur a dotací,“ uvedl senátor Jiří Pospíšil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík