ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jak po 15 letech hodnotí naše dosavadní členství NATO z hlediska pozitiv a negativ a zda považují náš vstup za správný krok. Chválí ho i ministr obrany z ANO Martin Stropnický. Velmi pozitivně hodnotí vstup politici ODS a TOP 09, hájí ho i ČSSD. KSČM je tradičně proti a považuje NATO za agresivní pakt.
Hrozba terorismu
„Hodnotím vstup pozitivně, byl to správný krok,“ reagoval stručně předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.
Ministr obrany Martin Stropnický z ANO hodnotí vstup jednoznačně pozitivně: „Bezpečnost České republiky jako součásti aliance nikdy nebyla zajištěna na takové úrovni – tedy formou kolektivní spolupráce armád demokratických států. A v neposlední řadě členství v NATO kvalitativně posunulo naši armádu na nesrovnatelně vyšší úroveň,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Stropnický.
Předseda Úsvitu Tomio Okamura uvedl, že není expertem na obranu. „Z politického pohledu to byl tehdy logický krok daný společenskou poptávkou. Otázka negativ a pozitiv je těžká. Neznám přesnou odpověď, nakolik by nám bez NATO bylo lépe či hůře. Některé zahraniční mise, například v Kosovu, můžeme považovat přinejmenším za za politicky sporné. Určitě máme jako člen NATO na druhou stranu větší respekt – zároveň jsme daleko spíše terčem potenciálního útoku. Přičemž dnes už nehrozí útok druhé země, ale odvetné útoky teroristů za škody, které lidem působí NATO v jejich zemích. V tomto ohledu se bezpečnostní rizika v naší zemi zvýšila,“ uvedl poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík