Bývalý první místopředseda ODS Pavel Bém v komentáři exkluzivně napsaném pro ParlamentníListy.cz uvedl, že ODS podle něho prožívá nejsložitější a nejkritičtější období ve své historii a ustupuje od svých hodnot. Podle Béma se v ODS táhnou pocity beznaděje, zrady, křivdy, nedůvěry, ostražitosti. Chybu vidí v ustupování koaličním partnerům, ale i v tom, že smrtelné rány dávají členové ODS sami sobě, například nálepkou kmotr.
Poslanec Boris Šťastný zase napsal před časem pro své kolegy pojednání, v němž kritizuje, že ODS odstupuje od svých programových priorit, jako je malý levný stát, nízké daně a ochrana soukromí, a profituje z toho jen TOP 09 Miroslava Kalouska.
Nálada na bodu mrazu
Senátor Jaroslav Kubera v rozhovoru pro Týden uvedl, že nálada mezi občanskými demokraty je na bodu mrazu. Důvodem špatného stavu je podle Kubery zavedený systém, který například vede k tomu, že jsou na kongresech do vedení voleni lidé nikoli podle svých schopností. Rozhoduje prý spíš příslušnost k regionálním bratrstvům.
„Členská základna je naštvaná, tedy kromě těch, kdo jdou do strany z přesvědčení, že něco dostanou - dotace, zakázky. Není jich moc, ale většinou jsou vlivní, hlavně různí podnikatelé. Dřív nebo později řeknou: ´Hele, Ferdo, já jsem taky v ODS a ta moje firma nic moc, tak nám něco dejte,“ řekl Kubera.
V krizi nejsme
Někteří představitelé strany si ale nemyslí, že by byla ODS v krizi. „ODS není v krizi, problémy jsou lokální, ale to není nic nového. Samozřejmě, že ODS platí určitou daň za to, že s výjimkou krátké přestávky je šest let v čele koaliční vlády, ale to není krize. Jsou jen tanečky, které se vždy tančí, když se blíží kongres,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra.
„O krizi se hovoří v médiích zejména v souvislosti s blížícími se volbami a kongresem ODS,“ smál se místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Co nás nepochybně v posledních letech nejvíce poškodilo, bylo hlasování Vlastimila Tlustého a jeho parťáků a pád vlády. Pevně věřím, že je to dostatečné poučení pro všechny i do následujících dvou let,“ dodal Benda.
Ten tím narážel patrně na to, že by skupina kolem Petra Tluchoře nemusela hlasovat pro zvyšování daní. Tluchoř rovněž kritizuje, že ODS ustupuje od svého programu. Řada členů strany říká, ale že je to od něj jen účelová hra.
Kraje a dotace EU z nás udělali korupčníky
Výrazným kritikem současné politiky ODS je europoslanec Hynek Fajmon. Fajmon není s politikou ODS spokojen ve třech zásadních věcech. První je přímá volba prezidenta a že ODS na ni přistoupila, druhou je zvyšování daní a třetí záležitost, proti které se staví, je současný návrh zákona o vyrovnání s církvemi. Podle něho předseda Petr Nečas neuspěl v tom zásadním, čímž je, aby se preference ODS navrátily znovu zpět zhruba k třiceti procentům.
Podle Fajmona nás navíc historicky zásadně poškodila kombinace vzniku krajů a vstup České republiky do EU spojený s masivním přerozdělováním eurofondů. „Tyto dvě věci poskytly živnou půdu pro růst korupce. ODS nedokázala těmto tendencím včas čelit, a proto přišla o téměř 50 procent své dřívější podpory,“ dodal Fajmon, který tak de facto hovoří o něčem podobném jako Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík