K oslabení politického středu, který představovala KDU-ČSL za Josefa Luxe, podle politologa přispěla nejprve opoziční smlouva, s jejíž pomocí se dvě nejsilnější strany pokusily vyšachovat z politiky strany menší. Poté, co Vladimír Špidla (ČSSD) vytvořil koalici přes politický střed, ačkoli mohl vládnout jen s podporou komunistů, zhrzení občanští demokraté vyhlásili nesmyslnou politiku "nulové tolerance", připomíná Pehe v komentáři pro deník Právo.
Česká politika se prý kvůli tomu začala neúnosně polarizovat. Lidovci už nenavázali na svou luxovskou minulost a posunuli se k pravicovým postojům. Stejně tak nedokázala roli středové kotvy sehrát ani Strana zelených, ani Věci veřejné v Nečasově vládě. To je podle politologa chyba.
Vláda ode zdi ke zdi
Obě pravicové vlády prý praktikovaly nekompromisní politiku "nulové tolerance". Vlády přijímaly zásadní reformy a zákony nejen bez diskuse s opozicí, ale i bez umírňujícího vlivu politicky srozumitelné středové strany ve svých řadách. Postkomunistické země ale politický střed potřebují, píše Pehe.
Jak prý ukazuje případ Maďarska nebo Slovenska, jakmile dosáhne pravice či levice příliš jasné většiny, kdy se nemusí ohlížet ani na opozici ani na středového partnera, politici často nevědí, co si s takovou mocí počít.
Podstatou demokracie by ale měla být diskuse, jak tvrdil už Masaryk. U nás se ale podle politologa vládne ode zdi ke zdi. Vláda levice, kterou by si podle Peheho přáli přispěvatelé mnoha diskusních fór, může být v pořádku, pokud ji bude kotvit nějaký politický střed. "Pokud bude jen praktikovat svoji vlastní 'nulovou toleranci' tvrzenou z Hradu, ochraňuj nás pánbůh," uzavírá Jiří Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr