Protože jsou prezidentské pravomoci vcelku omezené, měl by podle Komárka prezident vystupovat spíše jako morální autorita, což by mělo nesmírný význam. „Fungování naší současné společnosti je hluboce morálně narušené, proto bychom tu morální autoritu potřebovali. Nechci hodnotit ani minulého ani současného prezidenta, ovšem tady by jako nový prvek měla vystoupit ta tíha odpovědnosti,“ míní čestný předseda ČSSD.
Novoroční řeči a společenská demoralizace
„Myslím si, že zatím naši prezidenti hráli velmi emocionálně živě, citlivě a působivě, ale jako hráči současnosti, než aby se spíše dostali nad ní a vzali si tíhu kritické sebereflexe. Jenže problém je v tom, že kdokoliv je spjatý s tím vývojem a když to každý z nich dělá deset let, tak inklinuje k tomu, co slyšíme denně a co jsme poslouchali i ta uplynulá léta, jak vždycky ‚za našeho vedení, za mého vedení zase za ten rok došlo k velkému pokroku‘ a tak podobně,“ popisuje aktuálně vžitou úlohu hlavy státu.
Prý se tu jen pořád bilancuje a vedou ty novoroční „řeči“. „To je takový stereotyp, ale to uprostřed té řítící se laviny demoralizace, tam je to velice nedostatečné, čili teď by to chtělo, a já netvrdím, že je něco takového možné, ale chtělo by to masarykovskou autoritu. To by byla skutečně váha a zároveň i úloha současného prezidenta, protože by to byl jeden ze směrů, jak tu potřebnou diskusi orientovat,“ vysvětluje Valtr Komárek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka