Poslanci hlasováním potvrdili i předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku v čele mandátového a imunitního výboru. Sobotka nahradil Jeronýma Tejce (ČSSD), který se vzdal předsednictví výboru potom, co byl zvolen do funkce šéfa poslanců ČSSD. V ní vystřídal právě Sobotku. Pro Sobotku hlasovalo 101 poslanců, 9 bylo proti.
Sněmovna potvdrila také nového předsedu ústavně-právního výboru, ktreým tak je ode dneška Marek Benda z ODS. Benda přitom výbor několik měsíců formálně vede. Od doby, kdy skončila ve funkci předsedkyně Karolína Peake (VV), která se stala vicepremiérkou. Novou místopředsedkyní bude Jana Suchá (VV). Aby byl Benda předsedou ústavně-právního výboru, s tím souhlasilo dnes 104 zákonodárců.
Poslanci také provedli změnu ve volebním a školském výboru a ve volební komisi. Ve všech třech případech z nich odchází Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové), jenž míří do funkce ministryně kultury. Vystřídá ji Jiří Besser (TOP 09 a Starostové), který k pátku na ministerský post rezignoval.
Branný a bezpečnostní výbor vznikl rozdělením branného a bezpečnostního výboru, který vedl František Bublan (ČSSD). Ten je nyní jediným kandidátem do čela nové stále sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tajná volba se koná dnes, stejně jako volba předsedy stálé delegace do Meziparlamentní unie. Kandidátem je exministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).
Předsedové výborů berou zhruba o 22 700 korun více než poslanci bez funkce, jejichž plat je 55 900 korun. Plat místopředsedů výborů je 72 450 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb