Vládní předloha o ochraně ovzduší uvádí, že poplatky za znečištění se mají mezi léty 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak by se z roku na rok zvedly na dvojnásobek. Hospodářský výbor ale poukazuje na evropskou směrnici o poplatcích za znečištění. Platby vycházející z českých zákonů navrhl zrušit s rokem 2015.
V obecné debatě vystoupil například bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. Zmínil, že je zásadně proti zrušení poplatků za znečišťování ovzduší. "Poplatky za znečišťování jsou efektivním ekonomickým nástrojem státní politiky životního prostředí. Každý znečišťovatel je povinen platit poplatky za znečišťování životního prostředí, které jsou úměrné množství emitovaných škodlivin. V České republice má používání poplatků za znečišťování životního prostředí již dlouhou tradici. Například poplatky za znečišťování ovzduší byly v České republice zavedeny již zákonem č. 35/1967, o opatřeních proti znečišťování ovzduší. Poplatky za znečišťování by měly být dostatečně vysoké, aby nutily znečišťovatele vybudovat a hlavně provozovat filtrační zařízení," odůvodnil Paroubek svůj postoj.
Do zákona se zřejmě nedostanou kontroly kotlů přímo v domácnostech. Jeden z pozměňovacích návrhů tuto pravomoc pro úředníky obsahuje. Skupina poslanců v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS) ale chce zavést povinné pravidelné kontroly kotlů na tuhá paliva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb