ParlamentníListy.cz vloni upozornily na právní analýzy, které vypracovali ústavní právníci pro Senát a v nichž varovali před zaváděním přímé volby prezidenta. Většina těchto právníků psala, že změna Ústavy ve smyslu přímé volby prezidenta je neodůvodněná. V parlamentní demokracii je běžné, že prezident je volen Parlamentem, přímá volba u nás nemá tradici a prezident s přímým mandátem od občanů by mohl narušit rovnováhu moci, vytvářet své vlastní mocenské centrum a ohrozit výsadní postavení vlády v exekutivě.
Prezident s nejsilnější legitimitou
Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy varoval, že díky přímé volbě by se podle něho posílila legitimita prezidenta a navrhovanou změnou nejvíce utrpí postavení vlády, které je už tak v ČR z komparativního hlediska neobvykle slabé, zejména kvůli tradiční dominanci Poslanecké sněmovny. „Napříště by musela čelit ještě většímu zasahování prezidenta republiky, disponujícího vůbec nejsilnější legitimitou ze všech ústavních orgánů, proti čemuž nemá žádné účinné nástroje. Druhým oslabeným orgánem bude Senát, který ztratí jednu ze svých důležitých funkcí,“ varoval Antoš.
Podle politologa Jana Kubáčka Zeman Ústavu jmenováním vlády odborníků neporušil: „Vyložil ji extenzivně, přesto jeho postup Ústava ČR může akceptovat a akceptovat bude. Změna způsobu volby prezidenta se nemohla podepsat do způsobu chování prezidenta. Dříve byl prezident volen sněmovnou a Senátem. Musel tedy brát větší ohled na Parlament, aby mohl být zvolen a znovuzvolen. Čili prezident musel více vycházet vstříc zákonodárcům a politickým stranám, protože oni rozhodovali, zda bude zvolen. Miloš Zeman vychází z optiky přímé volby. Byl přímo zvolen občany. Má silnější mandát a současně strany ke svému zvolení tolik nepotřeboval a tolik potřebovat nebude.“
Tak už máme co jsme chtěli. Dobře nám tak!
ParlamentníListy.cz oslovily poslance a senátory, zda se podle nich naplnila tato varovná předpověď právníků, zda nebyla přímá volba chybou a zda nyní Parlament ČR nesklízí v podobě silného prezidenta Miloše Zemana jenom to, co sám zavedením přímé volby prezidenta zasel.
Řada poslanců ODS přiznává, že bylo chybou, že ustoupili populistickým tlakům koaličních partnerů a médií. Přiznávají to i někteří poslanci TOP 09. Někteří politici ale argumentují, že jde jen o to, jak se prezident chová a Zeman podle nich svých pravomocí nadužívá.
Podle poslance ODS Jaroslava Plachého bylo zavedení přímé volby prezidenta v parlamentní demokracii chybou Parlamentu, který podlehl populismu. „Byl jsem jedním ze tří poslanců, kteří hlasovali proti, a nelituji toho. Miloš Zeman by v nepřímé volbě nebyl navržen, natož zvolen. Nyní máme Miloše, toho jména prvního, lidem zvaného popelníček, a jeho loutkový režim. Zazpívejme si s komunisty: 'Tak už máme, co jsme chtěli. Do rachoty zvesela!' Dobře nám tak!“ řekl ParlamentnímListům.cz Plachý.
Největší pitomost sněmovny. Co čekali?
Proti přímé volbě hlasoval i poslanec TOP 09 Daniel Korte: „Byl jsem jedním z mála poslanců, kteří pro přímou volbu nehlasovali – právě s argumentací, kterou jste uvedl ve svém dotazu. Je to největší pitomost, kterou tato sněmovna provedla. Je mi velice slabou útěchou, že za mnou nyní kolegové chodí řkouce: 'Měl jsi pravdu.'“
„A co čekali? Říkal jsem to už při jednání v prvním čtení,“ reagoval předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík