„Za názor vám zablokují účet, pozor.“ Právo žít bez internetu. Pročetli jsme návrh ze Senátu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

15.11.2023 11:21 | Analýza

Skupina senátorů předkládá návrh ústavní novely, která má zaručit „právo být off-line“. Součástí je i garance možnosti platit hotovostí a nemuset využívat internetových platebních služeb. Ve zdůvodnění senátoři poukazují kromě slov, která vzkázal ministr Stanjura, také na nebezpečí, že se bankovní účet stane prostředkem nátlaku na vaše názory.

„Za názor vám zablokují účet, pozor.“ Právo žít bez internetu. Pročetli jsme návrh ze Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze Senátu. Senátoři projednali také ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO

Skupina senátorů chce garantovat lidem právo být off-line. Právo zůstat nepřipojen k internetu, a přesto neztrácet základní lidská práva, má být zajištěno v ústavě. Součástí má být například i právo platit hotovostí.

O něm se před několika lety hovořilo, že by mělo být v ústavě zaručeno speciálně. Letos neprošlo o jediný hlas. Skupina senátorů se proto rozhodla učinit jej součástí komplexnější ústavní novely, která by lidem, co nechtějí být on-line, garantovala i další základní práva.

„Nikdo nesmí být nucen vykonávat svá práva a povinnosti prostřednictvím elektronických sítí a úložišť nebo jiným podobným způsobem,“ stojí v senátním návrhu. Výjimky jsou přípustné pouze v případech stanovených zákonem, například jako podmínka při výkonu určitých povolání.

Návrh podávají senátoři Jitka Chalánková, Martin Červíček, Jaroslav Zeman, Pavel Karpíšek, Hynek Hanza, Tomáš Jirsa, Rostislav Koštial, Jiří Oberfalzer, Ladislav Faktor, Jaroslav Chalupský, Patrik Kunčar, Jaromíra Vítková, Jarmila Smotlachová, Zdeněk Hraba, Jiří Čunek, Daniela Kovářová a Jiří Vosecký.

„Naším cílem je chránit menšinu, která odmítá z různých důvodů elektronizaci anebo jen některé její projevy. Pokud bude navržená ústavněprávní úprava přijata, stane se ostrovem pro elektronické neplavce. Předloha rovněž vytyčí hranici tohoto chráněného ostrova na ústavní úrovni a poskytne tak oběma stranám, elektronickým plavcům i neplavcům, základní míru jistoty,“ vysvětluje senátorka Jitka Chalánková.

Skupinu senátorů vede místopředseda komory Jiří Oberfalzer, který inciativu shrnuje slovy „právo být osvobozen od povinného využívání digitálních prostředků“.

Výčet lidských práv podle Chalánkové není konečný, a v reakci na překotný technický vývoj se hlásí další generace lidských práv, která bude reflektovat tlaky na užívání moderních technologií. K tomu nesmí podle senátorky být nucen nikdo.

„Jsem zastáncem svobody volby a práva na soukromí každého občana. A s tím je právě zakotvení ochrany hotovosti v našem ústavním pořádku úzce spjato. Celosvětově vidíme tendence na omezení hotovostních plateb pod různými záminkami. Jsem přesvědčen, že pokud chceme zachovat svobodnou společnost, nesmíme těmto snahám podlehnout,“ přidává se senátor Zdeněk Hraba, další z předkladatelů.

Ochrana před povinným fungování v digitálním světě má podle něj aspekty ochrany svobody i soukromí, které jsou coby základní lidská práva dlouhodobě akceptovány.

O právu být off-line se v současnosti debatuje i v dalších evropských zemích. V dubnu zavedla Belgie právo zaměstnance být mimo pracovní dobu off-line a povinnost firem jasně vymezit podmínky, za kterých mohou zaměstnance mimo pracovní dobu kontaktovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bohužel je to nutný, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 15.11.2023 13:22:56
přijmout takovýto zákon. Ne pro obyčejné lidi, těm je to jasný. Ale pro politiky, bankéře a hlavně státní úředníky je to nutností!! Využívat internet je právo, ne povinnost!!!! To samé je hotovost x platební karta. Každý ať si vybere co mu vyhovuje!! Pro mne to je zcela normální a v souladu i s dnešními zákony a Listinou základních práv a svobod jež je součástí naší ústavy! Z této Listiny: "Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…