Se stanoviskem výboru se v zásadě ztotožnil i ministr financí Miroslav Kalousek. Uvedl totiž, že zmatky, které by přijetí pravidel vyvolalo, by byly víc ke škodě než k užitku.
Podle senátního výboru pro záležitosti EU by mohla tato změna vést mj. k poklesu kvality ratingů, neboť agentury by vydávaly nadmíru opatrné ratingy. Výbor pro záležitosti EU, na jehož stanovisko Senát dnes přistoupil, také upozorňoval na to, že předloha je v rozporu s cílem návrhu posílit odpovědnost investorů a omezit jejich nadměrné spoléhání se na rating.
Nová unijní právní úprava například požaduje, aby ratingové agentury zveřejňovaly vedle ratingových výhledů i časový horizont, během nějž očekávají změnu ratingu. Emitenti cenných papírů budou muset mimo jiné povinně po třech letech změnit ratingovou agenturu. Tato povinná rotace podle unie omezí riziko důvěrné známosti ohrožující nezávislost ratingových agentur. V materiálu se také uvádí, že takto vzniknou nové obchodní příležitosti, protože agentury budou měnit všichni emitenti, což prý přinese více nabídek zejména menším agenturám.
Senátní výbor však upozornil, že existuje riziko přerušení časové řady ratingu, které bude pramenit z výměny agentur. Výbor také zastává názor, že návrh nového nařízení narušuje právní pojetí odpovědnosti v právním řádu ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb