Vláda Petra Fialy ještě ani neměla důvěru Poslanecké sněmovny, a už se objevil první významný skandál. Pochybné financování a peněžní toky od anonymních firem z Kypru. Hnutí STAN nejprve nepřipouštělo jakýkoli problém, jeho předáci mluvili o tom, že vše je v naprostém pořádku. Výsledek? Peníze dárcům vrací.
Kromě toho ještě před samotným jmenováním nové vlády na zámku v Lánech vyšlo najevo, že šéf STAN Vít Rakušan se sešel s policejním prezidentem Janem Švejdarem a donutil ho k odchodu z funkce. Výměna policejního prezidenta s novou vládní garniturou není ničím novým, nikdy se ale ještě nestalo, aby šéfa policie vyhodil politik dříve, než je vůbec jmenován ministrem.
Následovala kauza Jana Farského a jeho stipendia na americké univerzitě a lhaní o tom, že dostal podporu v záměru ponechat si poslanecký mandát, přestože do srpna prakticky nebude na území České republiky. Proti posvěcení takového záměru se ohradili premiér Petr Fiala, exšéf Senátu Petr Pithart i šéf Havlovy knihovny Michael Žantovský. Výsledek? Poté, co se od Farského všichni zmínění distancovali, politik oznámil, že se poslaneckého křesla vzdá.
Sotva dozněly opoziční salvy kolem Farského, prakticky za pár dnů se objevila další kauza. Tentokrát se týkala minulosti samotného šéfa resortu vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, na jehož osobu padlo trestní oznámení, a šéfa silového resortu, který velí policii, začali policisté vyšetřovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka