Vláda Nečase v důsledku událostí, které se spustily v polovině letošního června, padla. A v této souvislosti se americký novinář vyjádřil už několikrát se svými názory.
Podle něj by i případné obvinění a stíhání premiéra v demisi, vydala-li by ho Poslanecká sněmovna – neznamenalo nějaký významný vzkaz veřejnosti, v posledních letech bažící po konci vlády Petra Nečase. „Navíc, není vůbec jisté, zda poslanci udělí vůbec souhlas se stíháním Nečase, byť se zdá, že v tomto ohledu zůstane koalice pohromadě. Ovšem jak z minulosti víme, Karolína Peake může opět změnit názor, takže bych to viděl v poměru padesát na padesát – že bude Petr Nečas vydán, stejně jako to, že nikoli. Navíc je třeba vzít v potaz i to, že to jeho pravděpodobné obvinění není příliš přesvědčivé,“ uvedl Erik Best pro ParlamentníListy.cz.
Žádost o vydání souvisí s „trafikami“ pro rebelující poslance?
Slovo pravděpodobné užil proto, že v tuto chvíli skutečně není veřejnosti známo, kvůli čemu by měl být předseda vlády v demisi vydán trestnímu stíhání. Není opravdu oficiálně jasné, čeho se žádost o vydání týká, ale podle minulých vyjádření dozorujícího státního zástupce a policie je pravděpodobné, že souvisí s nástupem trojice bývalých poslanců ODS do firem se státní účastí. Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr totiž měli posty získat výměnou za to, že odešli ze sněmovny a umožnili schválení úsporného balíčku.
Petr Nečas ještě v pondělí, poté, co zpráva o žádosti o jeho vydání proběhla všemi médii, uvedl, že žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuje sice za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců, ale přesto musí prý trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti.
Postup Nečas odmítá, nechce se mu podvolit
„Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný,” uvedl premiér v tiskovém prohlášení. S tím, že všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků.
„Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit,” dodal Nečas, který je připraven se obhájit před poslanci i orgány činnými v trestním řízení.
Je pravdou, že v souvislosti s kauzou, která se točí kolem jeho bývalé šéfky kabinetu Jany Nagyové, žádal Nečas již v minulých týdnech policii o výslech.
Erik Best už v minulosti naznačoval možné důvody velké protikorupční akce
Americký novinář Best upozornil již na počátku celé spuštěné akce proti politickým špičkám na jednu zajímavou věc.
„Základní otázkou tu je, kdo se rozhodl tu akci pojmout tímto způsobem. Místo toho, aby to někdo probral s Nečasem a ministrem obrany, to byl policejní zásah se státním zástupcem Ištvanem v zádech. Kdo učinil to rozhodnutí? Byl to Ivo Ištvan nebo Pavel Zeman? Takové rozhodnutí muselo padnout hodně dávno, někdy v době, kdy byly zahájeny odposlechy,“ vyjádřil své přesvědčení pozorovatel politického dění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová