Babiš navštívil studenty: Číst dopisy důchodců není pr*el

06.03.2012 17:28 | Zprávy

Naplněný přednáškový sál Právnické fakulty v Praze přivítal v úterý v 16 hodin zakladatele hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Ten tak pokračuje v neoficiálním přednáškovém turné po českých vysokých školách.

Babiš navštívil studenty: Číst dopisy důchodců není pr*el
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš, majitel Agrofertu

Babiš, který od podzimu minulého roku hovoří stále hlasitěji o potřebě změnit české poměry a prosadit do exekutivních funkcí ve státě zkušené manažery namísto zkorumpovaných politiků, přijel na pozvání právnického spolku Všehrd.

Zájem o jeho vizi legislativních mantinelů korupce v byznysu a politice, jak zní oficiální téma přednášky, je mezi studenty poměrně značný, zaplnili téměř celý sál.



Klientelismus a kmotři v politice

Jak ParlamentníListy.cz zjistily bleskovou anketou, jejich názor na Babiše je neutrální, zajímá je především, jak se chce podnikatel v politice poprat s klientelismem, tedy zvládnout téma, které vyneslo do sněmovních lavic v roce 2010 Věci Veřejné.

Majitel jedné z největších českých společností zahájil přednášku historií svého podnikání. Při té příležitosti připomněl, že i studenti Právnické fakulty mají u Agrofertu pracovní příležitost. Od vlastního byznysu ale velice rychle přechází k nešvarům v českém podnikatelském prostředí. Ať už jde o vymyšlené pohledávky, klientelismus nebo přebujelé exekuce.

Kritika médií

Babiš při svých veřejných vystoupeních často kritizuje česká média. Ani úterní odpoledne není výjimkou. "Novináři třeba ignorovali zprávu, že naše společnost získala jako první firma mimo Norsko protikorupční certifikát. Ale je to pozitivní zpráva, takže chápu, že média nemají zájem," říká Babiš studentům. Agrofert se prý může pochlubit čistým štítem, to je ale věc, která v médiích nezazní.

„Základním problémem je, že potřebujeme nezkorumpovanou justici, policii a Ústavní soud," říká Babiš. Citlivost situace na státním zastupitelství demonstruje na příkladu. "Slovenští novináři se tři roky báli zveřejnit Gorilu. Mám informaci, že v Praze mezi novináři koluje také podobný materiál," uvedl.

Česku také citelně chybí například zákon o státní službě, díky němuž by například nebylo možné měnit schopné úředníky za ty politicky vhodnější při každé změně vedení ministerstva.

Pitomci do Bruselu

Cílem Babišovy kritiky bývá nejmenší vládní strana Věci Veřejné. "Oni mají výhodu v tom, že mohou mluvit o nešvarech na Ministerstvu dopravy. O jejich aktivitách se dozvíme až v roce 2014," nebere si servítky. Stát nazývá v duchu své vize Akciovou společností ČR, kde každé čtyři roky nastává čas svolat Valnou hromadu.

"Nejschopnější politici zůstávají u nás, kde organizují byznys, největší pitomci pak jdou do Bruselu, kde vymýšlí hovadiny jako solární panely," nechává se slyšet. Kritice ujde málokterý resort. Mafie v té, podobě, v níž ničí ČR, podle něj vznikla za Topolánka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…