Češi mají Klause stále v oblibě. Věří ale i Nečasově vládě

03.10.2011 16:00 | Zprávy

AKTUALIZACE Prezident Václav Klaus to má u lidí dobré. Jak vyplynulo ze zářijového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), hlavě státu věří nadpoloviční většina - přesněji 54 procent Čechů. Důvod k oslavám má ale i kabinet Petra Nečase (ODS), který si ve srovnání s minulým dotazováním polepšil, a to o celých pět procent.

Češi mají Klause stále v oblibě. Věří ale i Nečasově vládě
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Premiér Petr Nečas spolu s prezidentem Václavem Klausem

Václav Klaus se stále  těší největší důvěře obyvatel České republiky. Vyplývá to z průzkumu CVVM. Sice mu oproti poslednímu šetření, které se uskutečnilo letos v červnu, věří o pouhé jedno procento lidí méně, ale stále se těší oblibě více jak polovičce obyvatel Česka.

„Průzkum přitom ukázal, že křížek u jeho jména udělali při dotazování hlavně lidé s dobrou životní úrovní a příznivci ODS, méně často se pak s důvěrou k hlavě státu svěřili sympatizanti komunistů," uvedla CVVM.

Psali jsme:

Klaus si povzdechl: U mě jsou jak miliusové a před kamerami přiostří
Krize, nekrize. Neuvěřitelný rozruch kolem pera Václava Klause

Důvod k oslavám má podle průzkumu ale i kabinet Petra Nečase (ODS). Ten si ve srovnání s minulým dotazováním polepšil, a to o celých pět procent.

Celý průzkum ZDE

„Vládě nyní důvěřuje 22 procent občanů, častěji jde přitom o lidi ve věku mezi 30 a 44 lety, ty, kteří deklarují dobrou životní úroveň, ekonomicky aktivní osoby a vysokoškoláky. Nadprůměrné důvěře se přitom kabinet přirozeně těší mezi přívrženci koaličních stran, naopak u potenciálních voličů levice je jeho podpora výrazně nižší," uvádí k tomu sociologové ve zprávě.

Důvěru Poslanecké snemovne vyslovilo 17 procent dotázaných, Senátu pak téměř čtvrtina, přesněji 23 procent dotázaných.

Méně lidí pak je spokojeno s tím, kam nyní současná politická situace směřuje. Spokojenost totiž vyjádřilo sedm procent respondentů, tedy přibližně stejně jako v posledním šetrení.

Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být necelá pětina obyvatel ČR (18 procent). Nespokojenost s politickou situací však vyjadřují téměr tři čtvrtiny dotázaných (72 procent). Zbytek respondentů zvolil variantu „neví".

"Spokojenost s politickou situací vyjadřují mírně častěji respondenti, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené s politickou situací se častěji řadí sympatizanti KSČM a ČSSD," dodává k tomu CVVM:

Průzkum se uskutečnil ve dnech 5. až 12. září a zúčastnilo se ho 984 respondentů.

Štěch: Nejsou to čísla, kterými se může vláda chlubit

A co na průzkum říkají politici? Předseda Senátu Milan Štěch si myslí, že v průzkumu jsou rozptyly a nepřesnosti.

„Já osobně si myslím, že v tom může sehrát roli to, že se vládě povedly některé kroky v oblasti severních Čech, ale mne to až tak nepřekvapuje, když si vezmete ty preference koalice. Jestliže má ODS preference mezi 18 až 20 procenty, TOP 09 13 a Věci veřejné čtyři procenta, tak z toho se snadno vyeliminuje těch zhruba dvacet procent lidí, kteří dávají vládě důvěru. To ale stejně nejsou čísla na to, aby se s tím vláda nějak chlubila," řekl ParlamentnímListům.cz Štěch. 

Míní, že Česká republika potřebuje vládu, která bude pracovat tak, že lidé budou k ní mít důvěru. Což vláda mnohdy v minulosti nesplňovala. Podle něj ale nyní zřejmě Češi už pozapomněli na  "zametené kauzy", jako je například Drobil, Vondra či Barták „Může ale vzniknout další kauza a situace může být rázem jiná," dodal Štěch.

Poslankyně za ODS Jana Černochová bere podobně jako předseda Senátu  průzkumy veřejného mínění s rezervou. „Odchylka pěti procent je vždy plus i mínus, takže si nemyslím, že by se za další tři měsíce odehrálo na vnitrostranické scéně opětovně cosi, co by dokázalo zase zvrátit veřejné mínění a sympatie lidí ve vládu zpět k číslům pod dvacet procent," podotkla Černochová s tím,  že vláda může mít v budoucnu i stoupající trend v důvěře občanů.

„Všeobecně ekonomická situace Česka a celé EU ukazuje, že situace není jednoduchá. A voliči tak zřejmě pochopili, že si vláda žádné reformy jen tak nevymýšlí a že jsou nutné nejen z hlediska úspor ve státním rozpočtu. Tam, kde se ty věci nezačaly řešit včas, jako například v Řecku, či Portugalsku, tak  tam jsou nyní v kritické situaci a lidé to vědí," poznamenala dále Černochová. Podle ní proto už lidé vědí, že proklamace vlády nejsou jen nějaká líbivá hesla na billboardu, ale realita.

„Ten elaktorát lidí, kteří vládě věří, tak to jsou přesně ti, co si uvědomili to, co ODS chtěla na začátku roku říci a na co poukazovala. Před půlrokem ovšem byla vláda v jiné situaci - byla tam celá řada kauz kolem Věcí veřejných, které vládě a ani žádné ze stran nenahrávaly pozitivně. Takže ten minulý pokles, s tím šly ruku v ruce i tyto kauzy. Nejsem ale politolog, abych přesně zanalyzovala, co nyní stálo za těmi pěti procenty, za tím nárůstem důvěry," dodala Černochová pro ParlamentníListy.cz.

Sledujeme výzkumy MÉDEA RESEARCH, STEM, CVVM, FI a SANEP

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…