Jako první na tuto půjčku upozornily HN. Uvedly, že britská společnost začala v Česku nabízet krátkodobé půjčky s extrémně vysokými sazbami úroků, které se pohybují v tisících procentech.
„Fantazie těch lidí, co poskytují půjčky, je bezmezná. Vloni se také na trhu objevil zázrak v podobě půjčky prostřednictvím SMS. Lidé se radovali, že si půjčí 1000 korun a vracejí 1200. Jenže takto by se na to nahlížet nemělo. Důležitý je opravdu ten pohled z hlediska celého roku, a v takovém případě je ten úrok 480 procent. Lidé by se neměli nechat zmást,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz finanční odborník Patrik Nacher, který se věnuje zvyšování finanční gramotnosti v Česku již více jak deset let, mimo jiné i v pořadu Suma sumárum.
Půjde o byty a domy
Jak dodal, je třeba používat v maximální míře selský rozum, protože mnozí ti, co poskytují úvěry podobného typu, počítají s tím, že nebudou splaceny a oni se tak dostanou lehce k majetku dlužníků – byty a domy nevyjímaje.
To, co projde státům, občanovi neprojde
„To, co prochází na úrovni států, jednotlivcům neprojde, u nich to pak mívá opravdu velmi rychlý proces,“ upozornil dále Nacher. Narazil tím na to, že je svět svědkem toho, jak se státy zadlužují a stále dostávají nové a nové půjčky.
„Obecně platí pravidlo, že když někomu nepůjčí jeho banka, ani jiná, pak třeba ani ty nebankovní, avšak seriozní již prověřené instituce, měl by takový klient na půjčku zapomenout. Ve vlastním zájmu,“ podotkl ještě.
„Pokud je ta půjčka, o které se bavíme, kouzelná, či zázračná, pak zřejmě jen pro ty, kdo jí poskytují,“ uzavřel Patrik Nacher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová