Česká mládež je prý nejopilejší z celé Evropy

19.06.2014 10:01 | Zprávy

ROZHOVOR Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil tvrdí, že je nutné soustředit do jednoho centra řešení problematiky závislosti nejen na drogách, ale i na alkoholu, tabáku a dokonce i gamblingu, protože legální drogy jsou jen vstupní branou pro užívání nelegálních. Česko doplácí na chybějící prevenci a rozpad systému léčby, což mimo jiné vede k tomu, že v užívání alkoholu a tabáku u mladistvých máme v Evropě smutné prvenství.

Česká mládež je prý nejopilejší z celé Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alkohol, ilustrační foto

Co vás vede k tomu, že usilujete o to soustředit oblast závislostí do jednoho koordinačního místa, ať už jde o drogy, alkohol, tabák či gambling?

Nejdříve musím říct, že se úplně změnila drogová scéna. Vůbec už to neplatí tak, že by nelegální drogy byly součástí nějaké subkultury rockerů, dlouhých vlasů a hippies. Přeneslo se to do nočního života a do noční zábavy, kde dominuje alkohol. Všechny studie z posledních let nám říkají, že existuje vzájemná souvislost mezi tím, když lidé začnou užívat alkohol nebo tabák do určitého věku, zpravidla do patnácti let, a rozvojem závislosti i na nelegálních látkách. To znamená, že ty legální drogy jsou jakousi vstupní branou. To je jeden důležitý argument. A další je ten, že v České republice byla problematika užívání alkoholu a tabáku rozstrkaná na různé rezorty. Léta se s tím nic nedělo, prevence nebyla žádná, léčba se v devadesátých letech úplně rozpadla. Ordinace pro alkoholismus a toxikomanie, takzvané AT ordinace, co ještě vybudoval pan docent Skála, jsou v tuto chvíli pryč.

Jaké jsou tedy důsledky chybějící prevence a rozpadlého systému léčby alkoholismu na společnost?

Hodně varovná jsou pro nás čísla, která říkají, že v užívání frekventovaného alkoholu u školní mládeže, dětí na základní škole, jsme v Evropě zlatí medailisté. Nejen tedy v Evropské unii, ale dokonce v celé Evropě. Takhle to vychází i ze světových srovnání a podobné je to i s tabákem. Proto je zapotřebí to nějakým způsobem řešit. Mám představu jednoho silného koordinačního místa v čele s nějakým zmocněncem vlády, který bude garantovat spolupráci napříč rezorty. Určí se potřebné konkrétní kroky, sestaví se konkrétní akční plán, a to může celou situaci pootočit. Být v tomhle směru nejhorší v Evropě nějaké řešení už vyžaduje. A nejde jenom o ten samotný špatný výsledek, ale má to i důsledky ekonomické, zdravotní a tak dál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…