Horší než za studené války. Tucker Carlson o tom, co zažívá v USA

25.11.2024 12:14 | Monitoring

Tucker Carlson i Glenn Greenwald patří ke známým moderátorům, kteří fungují mimo americký mainstream. Proto se v otázce Ukrajiny a přístupu Spojených států k Rusku ve většině tvrzení shodovali. V Carlsonově show upozorňovali například na to, že situace v USA je horší než za studené války, protože tamní vláda s Rusy vůbec nekomunikuje. Postoje k Rusku prý formuje hlavně ministerstvo zahraničí, které je dlouhodobě protiruské. Zvláště Hillary Clintonová.

Horší než za studené války. Tucker Carlson o tom, co zažívá v USA
Foto: Repro X
Popisek: Americký moderátor Tucker Carlson

Tucker popsal rozhodnutí povolit Ukrajině útoky na ruské území západními zbraněmi jako to nejnezodpovědnější a nejzlejší rozhodnutí, jaké v životě viděl, protože to další vládě v podstatě nechává na krku třetí světovou válku. Podotkl, že ve Washingtonu Putinovi nerozumějí, považují ho za monarchu s absolutní mocí, ale Putin velmi dbá na to, co si o něm v Rusku myslí a nemůže si dovolit vypadat slabý, takže bude muset reagovat.

Greenwald podotkl často opakovaný fakt, že západní zbraně nejdou používat bez západní pomoci. „Představte si, že nějaká velká země, třeba Čína, Írán, Rusko, kdokoliv, by dala střely Kanadě, Mexiku nebo Kubě a řekla, že jim je dávají na to, aby je použily na USA. To bychom považovali za vyhlášení války, nejen od těch, kdo by je stříleli, ale i od těch, kdo by jim je dali,“ mínil. Připomenul, že k tomuto kroku vláda Joea Bidena po celou dobu nepřistoupila. Ale teď, když USA masově odmítly vládu demokratů, tak na toto riziko přistoupily. Carlson podotkl, že situace je bezprecedentní, během studené války se nic takového nestalo.

Anketa

Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?

96%
2%
hlasovalo: 4549 lidí
Oba se také podivovali nad tím, jak v současném Washingtonu nemluví s Ruskem. Opět byla připomenuta studená válka, kdy komunikace se Sovětským svazem probíhala, ačkoliv ho američtí lídři označovali za „říši zla“. Greenwald vzpomenul, jak se v roce 2016 začalo vytvářet prostředí, ve kterém každý, kdo mluví s Rusy, je podezřelý nebo rovnou zrádce.

Pokud jde o to, kdo razí nepřátelský přístup k Rusku v Bidenově vládě, Carlson má za to, že je to americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Greenwald souhlasil, že u Joea Bidena v podstatě všichni věděli, že je to starý muž, který už nemá všech pět pohromadě a nic neřídí. Jediný, kdo předstíral opak, byla média, ale při kampani se ukázala tato iluze jako neudržitelná.

Zmínil, že lidé okolo ministerstva zahraničí, které pak řídila Hillary Clintonová a John Kerry, měli obsesi Ruskem ještě předtím, než začala aféra Russiagate. Koneckonců, Clintonová tam přitáhla nechvalně známou Victorii Nulandovou. I ve své knize Clintonová kritizovala Obamu, že byl vůči Rusku měkký. „Vnímali Rusko jako velkou hrozbu. Důvod, proč Putin nesnášel Clintonovou, byl, že když byla ministryně zahraničí, tak USA veřejně dávaly miliony dolarů opozici na protesty v Moskvě,“ uvedl Greenwald.

Ani Carlson, ani Greenwald pak neviděli smysl v rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím. Greenwald připomenul participaci USA ve změně režimu na Ukrajině v roce 2014. „To nemá s bezpečností USA nic společného. Žádný Američan není ohrožen tím, kdo vládne Ukrajině. Naopak, jsou ohroženi tím, co USA teď dělají na Ukrajině,“ pravil.

Anketa

Jste pro vystoupení z NATO?

93%
6%
hlasovalo: 8957 lidí
Oba se také podivovali nad tím, jak klidná jsou média při prospektu jaderné války. Ocenili Trumpa za to, že toto riziko vnímá, a naopak se vymezili proti lidem v think-tanku Atlantic Council, kterým taktické jaderné zbraně přijdou v pořádku. „Ti lidé jsou šílenější než ten schizofrenik, vedle kterého jedu v metru,“ řekl Carlson a Greenwald se přidal, že podobní označují za šíleného Roberta Kennedyho mladšího, přitom jsou „nejšílenější lidé na zemi“. Podle něho za to může moc Spojených států, kvůli kterým se tito lidé stávají stále odtrženějšími od reality.

Carlson se ptal, proč Joea Bidena neodvolají za to, že zatahuje USA do války bez povolení od amerického Kongresu. A Greenwald odvětil, že velká část republikánů v obou komorách podporuje to, co Joe Biden dělá a mají za to, že Biden měl povolit tyto útoky už před rokem.

Anketa

Jste pro vystoupení z EU?

95%
3%
hlasovalo: 9746 lidí
Na přetřes přišla i válečná cenzura, tedy jak v Evropské unii byly zakázány Sputnik a Russia Today. Greenwald to považuje za důkaz, že cílem bylo, aby se občané nedozvěděli, jaký je ruský pohled na věc. Opět připomenul, že za studené války se publikovaly projevy Chruščeva, Brežněva i Andropova. Carlson navázal tím, že většina Američanů neví, co Putina vedlo k invazi na Ukrajinu. Greenwald poznamenal, že američtí prezidenti popisovali Putina jako chytrého, racionálního, opatrného a spolehlivého. „A najednou musí v propagandě tvrdit, že Putin napadl Ukrajinu, protože je to hitlerovský psychopat,“ smál se.

Carlson se přidal, že na něj třeba na letišti křičeli, že je pro Putina. Míní, že se oligarchy kontrolovanému internetu a médiím podařilo lidi přesvdčit, že kdokoliv mluví s Putinem nebo o Putinovi, tak je proputinovský. „Funguje to, propaganda funguje,“ shledal. Greenwald to považuje za důsledek kmenového uvažování a instinktů.

Greenwald také k Trumpovi poznamenal, jak nesmyslná jsou tvrzení, že je „slouha Putina“. Už jen kvůli tomu, že Trump během svého minulého mandátu udělal dvě věci, které Rusko ohrožují, totiž poslal zbraně na Ukrajinu a také odrazoval Německo od používání plynovodu Nord Stream.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 13 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

Ekonom Miroslav Ševčík se v pořadu Otázky na Miroslava Ševčíka pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke s…