Denně volá na Linku bezpečí v průměru 726 dětí. Mezi nimi jsou i takové, které přemýšlejí o tom, že dobrovolně odejdou ze světa, protože se jim jejich problémy zdají neřešitelné. "Ten počet od roku 2010 mírně vzrostl. Zatímco předloni nám volaly průměrně dvě děti, které se zabývaly myšlenkou na sebevraždu, vloni jsou to denně už nejméně tři děti. Jsme vázáni mlčenlivostí a odkázáni jen na to, co nám to dítě řekne. Proto musím říci, že ne vždy je těm dětem možno pomoci, i když se je v rámci krizové intervence snažíme od těchto úmyslů odradit,“ řekla ParlamentnímListům.cz ředitelka Linky bezpečí Darina Rössl.
Nejvíce volajících podle ní bývá ve věku 12 až 16 let, někdy jde i o starší teenagery.
Virtuální kamarádi a ekonomický tlak na přežití
„V posledních letech je na rodiny kladena stále větší zátěž na to, aby ekonomicky přežily, aby obstály v profesi. Samozřejmě, že z toho vzniká dlouhodobý stres a ten se odráží i na atmosféře v rodině, kterou ty děti velmi silně vnímají. A tak zatímco dospělí lidé se začínají mnohdy ztrácet v řadě technických vynálezů, které rovněž kladou na zvládání stále silnější tlaky, děti fungují často jen s virtuálními kamarády. A jsou vlastně osamělí doma u počítačů. Když se objeví problém, virtuálně se jim těžko něco řeší s někým, koho třeba vlastně ani neznají,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz psychiatr Jan Cimický.
Na vysokém počtu dětských i dospělých sebevražd se však podílí i další jev, který už před sto lety popsal Tomáš G. Masaryk. „Česko leží v takzvaném sebevražedném pásmu, jež se táhne od severských zemí, přes Polsko, k nám, do Rakouska a Maďarska. O pár desítek kilometrů dál směrem na západ už nesahá, protože tam jsou počty lidí, které se rozhodnou odejít dobrovolně ze života dlouhodobě nižší. Co je příčinou tohoto jevu, se nikomu dosud prokázat nepodařilo. Nicméně třeba právě dětským sebevraždám se u nás věnovali seriózně dva muži, vím, že například profesor Mečíř. Nicméně, pokud se lišíme zásadně v počtu dětských sebevražd od ostatních zemí, tak bude třeba ty studie rozšířit a dále zpracovat,“ doplnil Cimický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová