Českých rodin na mizině ubylo. Oslavujme, ale pozor...

26.01.2012 8:03 | Zprávy

Téměř polovina českých domácností se na přelomu loňského a letošního roku cítí být poměrně dobře finančně zajištěna. Vyplývá to z výzkumu společnosti STEM. Naproti tomu za velmi ohrožené se označilo jedenáct procent respondentů, a to je podle agentury výsledek blížící se letům 2007 – 2008, kdy bylo takových rodin nejméně. Za zvláštní výsledek to považuje sociolog Jan Keller s ohledem na to, že zadlužení domácností vzrostlo za poslední čtyři roky o stovky miliard korun.

Českých rodin na mizině ubylo. Oslavujme, ale pozor...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

Opozice i odbory takřka den co den mluví o rapidním propadu životní úrovně českých domácností. Společnost STEM však přinesla průzkum, podle něhož se šedesát sedm procent respondentů v uplynulém roce neocitlo v obtížné finanční situaci. A jen jedenáct procent uvedlo, že se v takové situaci rozhodně ocitlo.

Domácností v tísni ubylo? A jak

V praxi pak proti roku 2010 domácností, které se ocitly v tísni, ubylo. "Současné výsledky se velmi přiblížily k úrovni, kterou STEM zaznamenal v letech 2007 až 2008, kdy bylo „finančně ohrožených“ domácností v ČR nejméně,“ uvádí se ve zprávě společnosti.

Celý průzkum ZDE

„Já neznám konkrétní podmínky, za kterých byl průzkum prováděn, jestli v tom vzorku byly rovnoměrně zahrnuty jak ty oblasti, kde se daří lépe, tak ty oblasti, kde se daří hůř. Musel bych vědět, jaká je věková struktura respondentů. Zda a jak tam jsou zastoupeny slabší kategorie jako důchodci, matky samoživitelky... Ale hlavně, já bych takový průzkum porovnal s růstem zadlužení domácností,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Keller.

Zadlužení roste a ohrožených je méně?!

„Z toho výzkumu vychází, že údajně v prosinci byla situace taková, jako před čtyřmi roky, ale přitom za poslední čtyři roky míra zadlužení domácností vzrostla řádově o několik set miliard korun. To znamená, že je tady určitý logický rozpor, že zadlužení roste o tak obrovské sumy a situace domácností se nezhoršuje,“ míní Keller.

Toho zaujaly i výsledky na dotaz, zda jsou respondenti bez dluhů a s úsporami, případně mají více úspor než půjček až po ty, kteří mají jenom půjčky. I zde totiž vypadá situace dle průzkumu relativně růžově. Nejvíce totiž bylo těch, kteří mají jenom úspory, a to 24 procent.

O procento méně pak mají šťastlivci, kteří mají více úspor než půjček a půl na půl je osmnáct procent domácností. Sedmnáct procent dotázaných pak má sice více půjček, ale pořád disponují úsporami. Jenom půjčky a žádné úspory prý má pět procent domácností a bez úspor i půjček je třináct procent domácností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…