V kauze Bělušice jde o to, že Ministerstvo spravedlnosti, respektive Generální ředitelství Vězeňské služby ČR zadalo zakázku na zateplení objektů bělušické věznice. Soutěž vyhrála firma Vapes CE podnikatele Ladislava Čečotky z Horní Suché na Karvinsku.
Vzhledem k tomu, že od doby, kdy firma vyhrála výběrové řízení, do okamžiku podpisu smlouvy, uplynulo půl roku, firma Vapes CE mezitím získala i další zakázku a proto, aby byla schopna kapacitně zvládnout Bělušice, požádala Vězeňskou službu o možnost řešit provedení zakázky částečně subdodávkou. Vězeňská služba nic nenamítala. Na stavbě probíhaly pravidelné týdenní kontroly za účasti všech stran a z každé kontroly se pořizoval záznam. Ladislav Čečotka z firmy Vapes CE neviděl problém. Ale až do okamžiku, kdy Česká televize 18. srpna v pořadu Reportéři ČT odvysílala reportáž s názvem „Špatně zateplený chládek“ (více informací ZDE).
Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že provedené zateplení má celou řadu chyb, vad a poškození. Podle ČT si dokonce úřad Heleny Válkové nechal zpracovat posudek. „Znalecký posudek, který nechalo zpracovat Ministerstvo spravedlnosti, závažné problémy potvrdil,“ uvedla ČT v reportáži před měsícem. Jenže závěry znaleckého posudku nikdo podnikateli Ladislavu Čečotkovi oficiálně nesdělil.
K tomu Ministerstvo spravedlnosti zadržuje stavební deníky, které jsou až do okamžiku kolaudace majetkem zhotovitele stavby a odmítá je už přes dva měsíce firmě Vapes CE vydat. Na prvotní dotaz ParlamentníchListů.cz ministerstvo odpovědělo, že stavební deníky má stavební úřad ke kontrole a kontrola dosud nebyla ukončena. O tom, že by se ministerstvo deníky nechystalo vrátit, nepadlo ani slovo.
Až na doplňující otázky redakce reagovala mluvčí Ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová slovy, že „deníky nebudou vráceny zhotoviteli“. Navíc prý má zhotovitel, tedy firma Vapes CE, kopie deníků. To ale není pravda. Žádnou kopii firma podle slov majitele Ladislava Čečotky nemá.
Konkrétně to bylo tak, že firma Vapes CE odevzdala zástupci Ministerstva spravedlnosti na jeho žádost stavební deníky (konkrétně Miloslavě Pošvářové, poradkyni ministryně Válkové). Firma Vapes CE požádala dle svého vyjádření již dvakrát o jejich navrácení, ale nikdy jí nebylo řečeno, že je zpět nedostane.
Standardní postup je podle Ladislava Čečotky takový, že do okamžiku kompletního odevzdání stavby je majitelem stavebních deníků zhotovitel. Stavební deník má zároveň dvě propisovací kopie, které si u sebe po dobu stavby nechává investor a jednu kopii odevzdá zhotoviteli až po ukončení stavby v okamžiku, kdy podle předpisů odevzdá zhotovitelská firma originály deníků investorovi.
Přesto resort spravedlnosti tvrdí, že zhotovitel má mít jednu kopii u sebe už v tuto chvíli. Reálně ale z výše popsaných důvodů žádné kopie nemá a celé stavební deníky (které slouží jako důkaz o provádění stavby a podklady k fakturaci) včetně všech kopií má u sebe Ministerstvo spravedlnosti a zhotovitel tak nemá žádnou kontrolu nad tím, co se nakonec v denících může objevit.
Ministerstvo si i nadále stojí za tím, že „deníky jsou vždy majetkem investora“. Jak to tedy je? Zeptali jsme se znalce v oboru, autorizovaného stavebního inspektora Jana Sedláčka. Ten jasně říká, že stavební deníky jsou majetkem investora až ve chvíli úplného předání kompletní stavby. Před tím je jejich vlastníkem zhotovitel, tedy stavební firma, která práce provádí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka