Možná tak Andrej Babiš nade vší pochybnost dokázal, že už je politikem, i když stále tvrdí opak. Zjevně rychle pochopil, že rozhazování peněz voličům je populárnější než utahování opasků. A v roce, kdy se konaly evropské, komunální i senátní volby, na to musel nejen on, ale celá koaliční vláda, když chtěla upevnit svoji moc, myslet především.
Hodila by se rezerva na horší časy
Ekonomka nechápe, jak je možné, když už česká ekonomika konečně roste, že se na příští rok připravuje rozpočet se schodkem vyšším, než s jakým pravděpodobně skončí letos. „To je jednoznačně navýšení schodku oproti letošnímu roku. Takhle si konsolidaci veřejných financí nepředstavuji,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová s tím, že v době hospodářského růstu by měl stát tlačit schodek dolů. Už proto, že je pravděpodobné, že brzy může přijít další vlna hospodářské krize, dokonce už možná sousední Německo, na němž je česká ekonomika závislá, v recesi je. „Už proto bychom měli být připraveni. A já myslím, že tento rozpočet na to vůbec připraven není,“ kritizuje Markéta Šichtařová. Už kvůli možnému návratu krize jí připadá nerozumné nevyužít toho krátkého období růstu, které tu máme, a neudělat si rezervu na horší časy tím, že bude deficit státního rozpočtu co nejnižší.
Své sliby Andrej Babiš neplní
Ve stejný den, kdy ministr financí předložil poslancům, jak bude stát příští rok hospodařit, se v médiích objevily zprávy, že Babišův Agrofert meziročně vydělal celkem 7,7 miliardy, což je o čtvrtinu více než před rokem, kdy Babiš vstoupil po úspěchu ve sněmovních volbách do politiky. Právě díky jeho podnikatelským úspěchům, ostré kritice špatného hospodaření a rozhazovačnosti minulých vlád dostal majitel obrovského zemědělsko-potravinářsko-chemického komplexu důvěru občanů i řady podnikatelů. Zejména když sliboval, že bude stát řídit jako firmu a sníží zadlužení Česka. Jak tento slib podle ekonomky plní? „Myslím, že to neplní. Na počátku byla představa, že bude řídit stát jako firmu, ale časem se ukázalo, že to technicky ve státní správě není možné,“ říká ParlamentnímListům.cz Markéta Šichtařová. A dává příklad, jak se chová dobrý manažer: v okamžiku, kdy firma roste, snaží se generovat zásoby na horší časy nebo investuje do svého rozvoje, nakoupí nové technologie. A jak se chová stát, když teď dochází k hospodářskému růstu? „Místo toho, aby utržené příjmy skladoval pro horší časy, naopak rezervy na horší časy snižuje a víc utrácí. A to nikoli za věci, které by mohl stát použít do budoucna na svůj rozvoj, ale za běžné výdaje. A to je problém,“ připojuje se ředitelka společnosti Next finance ke kritice návrhu státního rozpočtu ze strany opozice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová