Během posledního půl roku se stránky českých médií zprávami o rozkolu mezi Starosty a Schwarzenbergovou stranou plnily týden co týden. Tyto úvahy hledaly základ v mizerných výsledcích TOP 09 v průzkumech veřejného mínění, podle nichž by v případě předčasných voleb patřila ve sněmovně ke stranám marginálního významu.
Nyní se obavy volebních štábů TOPky potvrdily. Strana ústy svých lídrů tvrdí, že nyní je pevně zakotvena na všech úrovních politiky od místních zastupitelstev po sněmovnu, zlé jazyky ale dodávají, že na úrovni krajské je to zastoupení vyloženě symbolické.
I Starostové mají nelichotivou vizitku ve vládě
Podle politologa Josefa Mlejnka ale ani v současné situaci nemohou Starostové učinit koncem roku krok, k němuž je prostřednictvím některých médií jejich zaručené zdroje nepřímo vyzývají, tedy vypovědět smlouvu s TOP 09. Minimálně v celostátní politice by jim to totiž přineslo zkázu. "Především není pravda, že by TOPka táhla ke dnu Gazdíkovy Starosty a ne naopak. Ono je to tak nějak vzájemné. Starostové také nemají úplně čistý štít, uvědomme si, že obsazují ministerstvo kultury a výsledky paní Hanákové jsou tristní, její řeč na téma procesů se nedá zapomenout," upozorňuje politolog pro ParlamentníListy.cz.
Oba partneři se tak prý stahují ke dnu vzájemně, v případě neobnovení smlouvy, která vyprší s koncem roku 2012, mají ale problém spíše Starostové. Těžko totiž budou hledat partnera, ačkoli zájem o ně jeví podle Petra Koláře z týdeníku Reflex především podnikatel Andrej Babiš. S Gazdíkem se už setkali, ačkoliv schůzku označují obě strany za vyloženě formální. Mlejnkův kolega Jan Bureš ale považuje hypotetickou spolupráci s hnutím ANO 2011 za oboustranně výhodnou.
"On se totiž Babiš dá nazvat lidovým politikem či chcete-li tribunem lidu, a nejvíce posluchačů má na venkově. Právě odsud se ale rekrutuje řada členů hnutí Starostové. Jejich venkovští voliči extrémně nelibě nesou kroky Gazdíkova politického partnera Miroslava Kalouska, přičemž vede téma zelené nafty," vysvětluje ParlamentnímListům.cz Bureš a dodává, že drtivá většina členů Starostů nemá ambici jít do vyšších pater politiky, proti tomu si potřebují udržet pozici na venkově.
Česko po Bártiádě. Lidé už nevěří bohatým podnikatelům, Babiš nemá moc šancí
Jenže Josef Mlejnek by právě spojení Starostů a Babišovců viděl jako velmi neúspěšné. Důvodem je prý Babišova nedůvěryhodnost právě mezi lidmi v regionech. "Babiš je člověk, který postavil potravinářské impérium. Tedy je to z pohledu lidí bohatý muž, který chce do politiky jen proto, aby mohl sledovat své cíle," konstatuje Mlejnek a podotýká, že podobná image je u české veřejnosti neprůchozí od dob, kdy voliče zklamaly VV kvůli aféře jejich poslance Víta Bárty.
Pro variantu setrvání ve spojení s TOPkou hovoří i pondělní vyjádření Petra Gazdíka pro Hospodářské noviny, který plánuje prosadit hlasovací právo Starostů v rámci předsednictva svého partnera. Stejně tak by měli mít Gazdíkovi lidé právo spoluschvalovat volební program TOP 09. Vypadá to jako uvědomění si vlastní důležitosti a síly po krajských a senátních volbách a z článku Hospodářských novin to tak i vyznívá. Podle Gazdíka samotného jde ale o formální záležitost a rozhodně ne nový požadavek Starostů vůči TOPce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek