Osmatřicetiletý Josef z Mariánského Údolí na Olomoucku pracoval jako hospodský podle svých slov proto, aby byl vlastním pánem. Tato práce jej však nedokázala uživit podle jeho představ, proto se rozhodl hospodu zavřít a hledat práci někde jinde. Neměl závazky a rozhodl se, že odjede do Holandska.
Holandsko má nejlepší důchodový systém
„Nebylo to tak, že bych nemohl najít práci v České republice. Jenže proč pracovat zde, když v Holandsku je nejlepší důchodový systém na světě, je tam nejmenší nezaměstnanost v Evropě a je to nejbohatší stát Evropy. Zatímco v Česku pracujete a ani nemáte jistotu, jestli budete mít v sedmdesáti na chleba, tam nic takového nehrozí,“ řekl ParlamentnímListům.cz pan Josef.
Více příběhů ZDE
Podle něj má penzijní fond v Nizozemí dva hlavní pilíře. Tím prvním je rovná sazba důchodu z veřejného penzijního pojištění. Druhým pilířem je pak penze ze soukromého penzijního systému, která závisí na tom, kolik člověk vydělával v produktivním věku. Skoro všichni zaměstnanci prý mají firemní důchodové pojištění. Většina peněz na penze tedy pochází ze soukromého systému a role státu je menší než role zaměstnavatele.
Za 5 let práce 700 euro měsíčně od 65 let
„Pracuji v Holandsku jako dělník a mám minimální mzdu, což je asi 8 a půl eura na hodinu. Pro Holanďana to není moc, ale pro Čecha ano. Samozřejmě si zde musím platit ubytování a stravu, ale i tak mi zbude dost. Hlavně když si uvědomím, že stačí vydržet jen pět let a že mi pak v 65 letech vznikne nárok na důchod 700 euro měsíčně, je to pro mě velká motivace. U nás máte nárok na důchod až po odpracovaných 25 letech, musíte si na něj spořit, ale ta částka vám bude vyplacena až třeba v 75. To je podle mě dost pozdě. Velká výhoda je také to, že pro Holanďana je 700 euro důchodu málo, ale Čechovi to stačí, takže nemusím nic šetřit. Ale nejde jen o důchod, výhodná je i nemocenská. Nárok na ní máte okamžitě od nástupu do práce a činí 91 procent mzdy. Z toho hradí 21 procent zaměstnavatel a 70 procent stát. Pokud jste na nemocenské déle jak dva roky, okamžitě máte nárok na invalidní důchod,“ vysvětluje redakci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka