Pondělí je spojeno se stávkou zaměstnanců více než sedmi tisíc škol, ale i dalších mnoha podniků, úřadů a státní zařízení. Podle odborů vstoupil do největší stávky od listopadu 1989 až milion lidí.
Vládním politikům se požadavky stávkujících ani odborářů nelíbí a tvrdí, že k demonstracím není důvod. Anebo že prý organizátoři protestů chtějí zneužít nálady obyvatelstva k zisku vlastních politických bodů.
Jak se na dnešní vlnu stávek a protestů dívají politici nejen vládních stran, ale i představitelé opozice? Zeptali jsme se politiků parlamentních i mimoparlamentních stran.
„Já a celá SPD protesty a stávku plně podporujeme – je třeba Fialově vládě ukázat, že skutečně velká část země je proti jejich cestě do katastrofy. A argumenty vládních činitelů? Ty přece žádné fakticky nejsou – pokud jako argument neberete fakt, že oni zřejmě skutečně nechápou, jakých zločinů proti ekonomice a své zemi se svým jednáním dopouštějí. Ta nebetyčná hloupost vládní pětikoalice je hlavně v tom, že opakují už dávno vyzkoušené chyby Kalouska a Nečase, kteří nás dostali jako jediné v Evropě do propadů po bankovní krizi a teď jejich rekordy se snaží překonat Fiala. Premiér Fiala a jeho ministři nejsou schopní vést Českou republiku a měli by podle mého názoru podat demisi,“ uvedl předseda hnutí SPD a poslanec Tomio Okamura.
Podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka je dobře, že lidé tlačí na zvyšování mezd. „Je potřeba, aby jejich předáci vyjednávali a podíleli se na změnách. Jsem pro navýšení minimální mzdy. A jsem pro, aby byly odbory partnery a podílely se na systémových změnách, které školství potřebuje, tj. je tam 40 tisíc lidí navíc, některé školy jsou poloprázdné a náklady jsou neúnosné. Toto se musí vyřešit a spolu s tím lze zvyšovat platy,“ odpověděl.
„V plné míře podporujeme demonstrace a stávky pracujících, které neschopnost Fialovy vlády jen v loňském roce připravila o 10 % jejich výdělku, což byl mimochodem nejvyšší pokles z téměř 40 zemí OECD. Se svými prohlášeními, v nichž se snižují jen k útokům na organizátory, jsou trapní. A navíc to svědčí o tom, že nemají argumenty k vedení věcné diskuse! Já dnes budu mezi odboráři, vládní činitelé by to měli zkusit taky!“ reagovala europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Poslanec ODS Karel Krejza uvádí, že stávka je silný nástroj. „Finančně k ní není racionální důvod. Pokud něco asi pedagogy frustruje, je množství žáků s různými dis-, kteří samozřejmě práci učitele komplikují. České speciální školství bylo příkladem pro svět. Pokud jde o nepedagogické pracovníky, má ředitel školy nástroj mimořádných odměn, a věřte, že takových prostředků má opravdu dost,“ řekl Krejza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka